Dişçi korkusunu yenmek mümkün mü?

Yapılan yeni bir araştırma, dişçiye gitmekten korkanlara yardımcı olabilecek bir yönteme işaret ediyor.

Dişçi korkusunu yenmek mümkün mü?

Araştırmacılara göre Bilişsel Davranış Terapisi, dişçi korkusu çekenlerin yatıştırıcı almadan bu korkuyu atlatmalarına yardımcı olabilir. Londra'daki King's College ekibinin yaptığı araştırmanın sonuçları İngiliz diş hekimliği dergisi British Dental Journal'da yayımlandı.


Dişçiye gitmekten korkan 130 kişi üzerinde yapılan araştırmada, katılanların dörtte üçünden fazlası konuşmaya dayalı bu terapi ardından, yatıştırıcı almadan dişçi koltuğuna oturmayı başardı. Kimi zaman fobi düzeyine ulaşan dişçi korkusu, hastaların dişçiye gitmeyi ertelemelerine ve bunun sonucunda ağız ve diş sağlıkları daha fazla bozulduğu için daha çok acı çekmelerine neden oluyor.

Araştırmayı kaleme alan Prof. Tim Newton, tedavi öncesinde alınan yatıştırıcıların o anda etkili olsa da uzun vadede korkuyu yenmeye yardım etmediğine dikkat çekiyor.

BBC'ye konuşan diş hekimi Ben Atkins ise, 23 yıllık meslek hayatında sadece iki hastayı yatıştırıcı alarak tedaviye sevkettiğini belirterek, hastanın korkusunu yenmeye yardımcı olacak en iyi şeyin, onunla konuşmak olduğunu söyledi.

Çocukluğundan beri dişçi korkusu çeken Andrew Parkin de bu görüşü doğrular nitelikte konuşuyor.

"Daha bekleme odasında otururken avuçlarım terlemeye başlayınca, kontrolden çıkmaya başladığımı anlıyorum" diyor. "Bunun üstesinden gelmenin çaresi, bu konuda konuşmak ve sizi dinleyebilecek, dürüstçe konuşabilecek bir diş hekimi bulmak."

BİLİŞSEL DAVRANIŞ TERAPİSİ NEDİR?
Duygu ve düşüncelerle davranışlar arasındaki bağlantıya dayanan Bilişsel Davranış Terapisi, olumsuz duygu ve düşünceleri değiştirerek, davranışları da değiştirmeyi hedefliyor.
Terapi, insanların konuşarak olumsuz düşüncelerini belirlemesine ve bu düşünceleri değiştirmesine yardımcı oluyor.

Bunu yaparken de sorunları küçük bölümler halinde ele alıyor ve olumsuz düşünceleri gidererek, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlamaya çalışıyor.

BBC TÜRKÇE

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Yeni birileriyle tanışma korkusunun sosyal kaygı içinde yer alan bir durum olduğunu belirten Uzman Klinik Psikolog Dr. Yıldız Burkovik, bazı kişilerin
  • Kedi ve köpekten artık korkmayacaksınız! Kedi ve köpek fobisi, “sanal gerçeklik” ile tedavi edilebiliyor.
  • Uçaktan çok mu korkuyorsunuz? Uçak fobisi hakkında ne kadar şey biliyorsunuz? Uçak korkusu ve uçak fobisi hakkında her şey… 10 kişiden biri yoğun uçuş
  • Ölüm fikri, düşünme tarzımızda köklü değişimlere neden oluyor.
  • Yolda yürürken ayağım takılır gibi oluyor veya bir korna sesinden hemen korkuyorum kalp atışlarım hızlanıyor içimde bir ürperti oluyor.
  • Fobinin de lügati olduğunu biliyor muydunuz? İşte fobinin 1001 çeşidi.
  • Randevu Al