DİŞ MACUNUNDA GERİYİZ

DİŞ MACUNUNDA GERİYİZ

A.A

Türkiye'de yıllık kişi başı ortalama diş macunu tüketiminin, Avrupa ülkelerinin 4'te 1'i oranında olduğu bildirildi.

Procter-Gamble'ın Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Profesyonel İlişkiler Müdürü Berat Faruk Onur, Türkiye'de  ağız ve diş sağlığı bakımının önemli görülmediğini söyledi.

Gelişmiş ülkelerde özellikle de Kuzey Avrupa'da ağız sağlığını, genel  sağlığa açılan bir kapı olarak görüldüğünü belirten Onur, bu ülkelerde ağız ve  diş sağlığına, kalp hastası olmamak, mide rahatsızlığı çekmemek ya da başka  herhangi bir sağlık sorunundan korunmak amacıyla yaklaşıldığını ifade etti.
Onur, Türkiye'de ise insanların daha çok görüntü ve estetik kaygılı  tedaviler üzerine yoğunlaştığını dile getirerek, şöyle konuştu:

“Türkiye'de kişi başı yıllık ortalama diş macunu tüketimi, Avrupa  ülkelerinin 4'te 1'i kadar gerçekleşiyor. Örneğin, İngiltere'de yıllık kişi başı  ortalama 400 gram diş macunu tüketilirken, Türkiye'de bu oran 80 grama kadar  düşüyor. Bir başka açıdan Türkiye'de bir kişi, yıl boyunca sadece orta boy bir  tüp macun
tüketiyor.”

Türkiye'de bir kişinin haftada ortalama 1,5 defa dişlerini fırçaladığına  dikkati çeken Onur, uzmanların ise günde en az 2 defa ve dakika boyunca dişlerin  fırçalanmasını tavsiye ettiğini belirtti.

ORTAK FIRÇA KULLANIMI

Onur, ağız ve diş sağlığını önemseyenlere diş fırçalarını 3-4 ayda bir  değiştirmelerini önerdiklerini ifade ederek, “Türkiye'de 3-4 kişilik bir aileye  yılda ortalama 1 fırça tüketiyor. Bu fırçanın da maalesef ortak kullanımı söz  konusu. Bu, Türkiye'de ağız ve diş sağlığı alanında yaşanan en büyük  problemlerden bir tanesidir” diye konuştu.

Türkiye'de ağız ve diş sağlığının sadece macun ve fırçadan ibaret  olduğunun düşünüldüğüne işaret eden Onur, bu alanda çok geniş bir ürün gamının  bulunduğunu vurguladı.

Onur, Türkiye pazarında gelişmiş ülkelerden farklı olarak diş ipi, ağız  gargarası ve flos kullanımının yüzde 5'in altında gerçekleştiğini belirterek,  ülkede diş fırçası ve macunu kapsayan bir pazar bulunduğunu, burada da rakamların  çok geride seyrettiğini kaydetti.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al