DİŞ MACUNUNA DİKKAT

DİŞ MACUNUNA DİKKAT

Anneyizbiz
 
Dikkat! Yetişkinler için üretilen diş macunlarında kullanılan flor, çocukların diş ve kemik gelişimini olumsuz etkiliyor.


Vücut için önemli elementler arasında yer alan florun diş çürüğünü önleyici etkisinin bulunduğunu belirten uzmanlar, florun doğada bileşikler halinde bulunduğunu, vücut ve özellikle dişler için gerekli florun deniz ürünleri ve çaydan yeterince alınabildiğini vurguluyorlar.

Diş üzerinde kalan artıkları kullanan mikroorganizmalar ürettikleri enzimlerle dişlere yapışır ve kümelenir, böylece dişlerde bir tahribat başlar ve kısa sürede çürümeler ortaya çıkar.

Flor ise mikroorganizmaların ürettiği enzimleri önleyici özelliğe sahiptir. Böylece çürüğe neden olan bakteriler, dişlere tutunamaz ve ağız içinde plak oluşumu görülmez. Az miktarda flor ayrıca, diş minesini yapan hücrelere destek olarak, dişin daha güçlü olmasını sağlar. Çaydan ve deniz ürünlerinden gerektiği kadar alınan flor, dişlerin fırçalanması ile de yeteri oranda sağlanabilir. Dişler kadar kemik gelişimi açısından da büyük önem taşıyan florun vücuda fazla oranda alınması durumunda dişe ve kemiklere olumsuz yönde etki yapar.

Yetişkinler için üretilen diş macunlarında 1500-2000 ppm düzeyinde flor kullanılıyor. Bu oran, dişlerini fırçalarken bilerek ya da bilmeden diş macunu yutan çocuklar için oldukça büyük tehlike doğuracak boyuttadır. Fazla alınan flor, çocuklarda diş çürümesini hızlandıracağı gibi kemik gelişimini de bozabilir. Çocukların, diş macununu yutmasını önlemek mümkün değildir. Bu nedenle çocuklar, yetişkinlerin diş macununu kesinlikle kullanmamalıdır. Anne ve babaların, sağlıklı gelişim açısından çocuklarının kullandığı diş macununa özen göstermeleri gerekir.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al