DIŞ DÜNYAYI ANLAYABİLİYORLAR

DIŞ DÜNYAYI ANLAYABİLİYORLAR

ANKA

Yıkıcı bir beyin darbesinden sonra bitkisel hayata geçen hastaların dış dünyayı anlayabildikleri belirlendi.

Bu gelişmenin hastanın hayatını devam ettirip ettirme konusundaki isteğini açık bir şekilde ifade etmesi açısından önemli olduğu değerlendiriliyor.

Uzmanlar, beyin tarayıcısı kullanarak bitkisel hayattaki hastaların insanların ne dediklerini anlamakla kalmayıp basit cevaplar da verebildiklerini keşfetti. Hastaların kendileriyle ilgili basit sorulara evet hayır yanıtı verebildiği not edilirken doktorlar kalıcı bitkisel durumdaki hastaların beşte birinin iletişim kurabildiğini belirttiler.

İngiliz ve Belçikalı araştırmacılar, araba kazasından sonra beyni hasar gören bitkisel hayattaki 29 yaşındaki bir hastanın beynini manyetik alan ve radyo dalgaları kullanarak beyin tarayıcı fMRI ile tepkilerini ölçmek için sorular sordular. Hastaya babasının adı, kardeşinin olup olmadığı gibi sorular sorulurken cevapların yüzde yüz doğru olduğu gözlemlendi.

Bir başka hasta, Belçikalı Rom Houben de 23 yıllık bitkisel hayatından sonra uyanıp tüm süreç boyuna bilincin açık olduğunu söyleyince araştırmacılar beyninin aktif olduğunu keşfedip hastanın klavye ile kendisini ifade etmesi için sağ işaret parmağını kullanmasını öğrettiler.

Haberde, bu durumda hastalar hayatlarını sona erdirme konusunda kararlarını bildirebileceklerinden ölmelerine yardım edip etmeme konusunda tartışmaların olduğu vurgulandı.

UZMANLAR HASTANIN ÖLÜMÜNE YARDIM ETMEYE KARŞILAR

İngiliz Daily Telegraph gazetesinin bu konuda haberine göre, bu gelişmenin hastanın hayatını devam ettirip ettirme konusundaki isteğini açık bir şekilde ifade etmesi açısından önemli olduğu değerlendirirken, İngiliz Tıp Derneği doktorları, beyin tarama deneyinin, hastalardaki zihinsel kabiliyetin varlığının yeterli kanıtı olduğunu söylemenin zor olduğunu belirtti. Profesör Doktor Geraint Rees de bitkisel hayattaki hastaların sağlıklı insanlar gibi tamamen bilinçli olduğu sonucuna varmanın şu an çok erken olacağını ifade etti.

"Care Not Killing Alliance" adlı ötenazi ve yardımlı intihar karşıtı örgüt başkanı Dr Peter Saunders ise, bitkisel hayattaki hastaların ölüm kalım seçimleri yapacak kadar yeterli zihinsel güce sahip olmadıklarını savundu.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al