Direksiyonda mesaj rekortmeni olduk

16 ülkeyi kapsayan bir araştırmada en çok Türk sürücülerin, otomobilin direksiyonunda mesaj yazıp, mail attığı ortaya çıktı.

Direksiyonda mesaj rekortmeni olduk

16 ülkeyi kapsayan bir araştırmada en çok Türk sürücülerin, otomobilin direksiyonunda mesaj yazıp, mail attığı ortaya çıktı.

direksiyon_smsAraştırmada genç Türk sürücülerin pek çok trafik kuralını yerle bir ettiği belirlenirken, Türkiye’de kadın sürücülerin de direksiyon başında ‘makyaj yapmayı ihmal etmediği’ dikkat çekti.ULUSLARARASI pazar araştırma şirketi IPSOS tarafından Türkiye dahil 16 ülkedeki 25 yaş ve altı, 6 bin 400 genç sürücü ile sürücülük üzerine yapılan ankete Türkler damgasını vurararak ilk sıraya yerleşti. Goodyear tarafından yaptırılan araştırmada Türk sürücülerin otomobil kullanırken cep telefonundan mesajlaştığı, e-posta attığı hatta makyaj yaptığı ortaya çıktı. Araştırmaya göre ayrıca en çok kırmızı ışıkta geçen sürücüler de yine Türkler oldu. Gençlerin yüzde 68’i arkadaşlarının araç kullanırken cep telefonu ile konuştuğunu, yüzde 62’si de arkadaşlarının araç kullanırken mesajlaştığını, e-posta attığını veya internette gezindiğini ‘gördüğünü’ söyleyerek iddiaları da doğrulamış oldu.

KADINLAR DA KURALLARI YIKTI

Genç sürücülerin yol güvenliği ile ilgili farkındalık, fikir ve tecrübe seviyelerini daha iyi anlamak için gerçekleştirdiği araştırmada Türk genç kadın sürücüler de trafiği tehlikeye sokabilecek davranışlar sıralamasında ilk sırayı aldı. Türk gençleri yüzde 57 oranında araç kullanırken makyaj yapmak, saç düzeltmek gibi aktiviteleri gerçekleştirirken, İngilizler yüzde 20 ile en alt sırada yer aldı. Yeni ehliyet almış sürücülerin neredeyse yarısı, gidecek belirli bir yer olmaksızın keyif için dolaşmaktan zevk alıyor. Bunların yüzde 22’si de direksiyon başındayken bir ‘adrenalin dalgası’ hissettiğini kabul ediyor. Rus, Türk, Polonyalı ve Güney Afrikalı gençler bu şekilde en çok gezen ve en yüksek adrenalini hisseden grup olarak öne çıkıyor. Türk gençlerinin yüzde 63’ü adrenalin için otomobil kullandığını savunurken, kadınların sadece yüzde 42’si keyif için dolaşmayı tercih ediyor.

YOL HAKKI VERMİYOR

Genç sürücülerin yol hakkı verme konusunda da zayıf olduğu ortaya çıktı. Avrupa bölgesindeki bütün ülkelerdeki erkeklerin yüzde 26’sı kadınların ise yüzde 19’u yol hakkı verebilecğini söyledi. En iyi yol davranışına sahip genç sürücüler Belçikalı, Çek ve Fransız’dan çıktı. Almanlar sarı ışıkta hızlanarak geçmede yüzde 85 ile başı çekerken, Türk gençlerinin yüzde 28’i de kırmızı ışıkta geçtiğini itiraf etti. HÜRRİYET - EMRE ÖZPEYNİRCİ
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Uzmanlara göre patolojik (takıntılı) aşk, alkolik olmak ya da kumarbazlık gibi hastalık sayılabilecek bir psikolojik problem.
  • Randevu Al