Deprem Travma Psikolojisi

Dinazorlar zamanından kalma bakteriler

Deniz dibinin derinliklerinde çok ilkel bir yaşam keşfedildi: 86 milyon yıl öncesinden beri varlığını sürdüren bir bakteri kolonisi.

Dinazorlar zamanından kalma bakteriler

Deniz dibinin derinliklerinde çok ilkel bir yaşam keşfedildi: 86 milyon yıl öncesinden beri varlığını sürdüren bir bakteri kolonisi.

Aarhus Üniversitesi’nden Hans Roy ve arkadaşları, kuzey Pasifik denizinde ince bir sondayı deniz dibine batırarak çeşitli derinliklerdeki oksijen tüketimini ölçmüşler. Bu amaçta, özellikle de kuvvetli akımlarıyla ve zengin besleyici maddeleriyle bilinen kuzey Pasifik girdabı seçilmiş. Derinlerde sadece burada çok az tortul birikir, yaklaşık bin yılda bir milimetre kadar. Tortul tabakaları milyonlarca yıllık geçmişi barındırır. Sonda sürpriz bir şekilde 30m derinlikte minik bir oksijen tüketimi saptamış. Bu son derece yavaş işleyen bir metabolizmaya ve bin yıllık bir yenilenme hızına sahip bakterilere işaret ediyor. Bakterilerin bu zaman içinde sadece bir kez mi bölündükleri yoksa sadece kimyasal süreçlerinin çok yavaş işleyerek mi onarıldığı henüz bilinmiyor. 86 milyon yaşında olduğu hesaplanan bu bakteri topluluğu, hücrelerden ancak varlıklarını sürdürebilecek kadar yararlanıyordu (Science).

YOKSA “İYİ KOLESTEROLÜN” ETKİSİ O KADAR “İYİ” DEĞİL Mİ?

Yeni bir araştırmaya göre “iyi kolesterol” seviyesinin yüksek olması, kalp ve damar hastalıkları riskini düşürmüyor. Bu sonuç modern tıptaki temel varsayımları tartışılır hale getirdi. Kan testlerinde hem “iyi” (High Density Lipoprotein/ Yüksek yoğunluklu lipoproteinler / HDL) hem de “kötü” kolesterol (Low Density Lipoproteiin / Düşük yoğunluklu lipoproteinler / LDL) ölçülür. Tıp bilimi, yüksek seviyede kötü kolesterol, damarların yağlarla tıkanmasına neden olarak kalp ve damar hastalıklarını tetiklediğini kabul eder. Bu kural son araştırmada kanıtlanmış. Fakat araştırma bununla birlikte HDL yani iyi kolesterolü yükselten ilacı beklenmeyen yan etkiler yüzünden tartışmaya açtı. Harvard Üniversitesi’nde Sekar Kathiresan ve ekibinin dediği gibiyse, HDL değerinin yükseltilmesi, kalp enfarktüs riskini düşürmüyor (Lancet). CUMHURİYET BİLİM TEKNİK EKİ
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Trol nedir, kime denir? Anlayalım, öğrenelim, saptayalım, ayıklayalım ve tabii ki kurtulalım. Peki nasıl? İşte rehberiniz...
  • Bu depresyonun sıklığı %5-20 olarak bildiriliyor. Peki Postpartum depresyonu nedir? Kadınlar doğum sonrası ilk yıl içinde, psikiyatrik hastalıklar (an
  • Ağustos böceğinin ötüşü doğanın en hoş seslerinden biri olarak görülür. Bu böceğin sesi gizemli olduğu kadar yüksektir de.
  • Kirazın gut hastalığından kaynaklanan ağrıları dindirdiği bildirildi.
  • Cep telefonları ve diğer elektronik cihazların hassas elektronik sistemleri etkileyebileceği söyleniyor. Ama bunu kanıtlamak neden bu kadar zor?
  • Vişne nelere iyi geliyor?Kırmızı meyvelerden vişnenin ekşi tadının yanında çok tatlı, sağlığa yararlı etkileri var.
  • Randevu Al