Destek önemli

Destek önemli

En önemli yaş döneminde, çocuğunuzun hayatını sınav nedeniyle olağandışı hale getirmeyin Sosyal etkinlikleri ve eğlenceyi kısıtlamak, kaygıyı artıran en önemli faktörlerden biridir.


Destek önemliMemory Center'dan Uzman Psikolog Aynur Sayım, şu bilgileri verdi: Kaygıda en büyük etkenlerden biri de ailedir. Sınav kaygısına neden olan şey çocuğun kendi yetersizliği de olabilir ailenin kendisine karşı tutumu da. Ailede genelde başarı ve çocuk gereğinden fazla önemseniyorsa, mesela "Benim çocuğum hep 100 alır" gibi sorumluluk yükleniyorsa, çocuk durumu iyi de olsa bir performans kaygısı yaşar.

'AİLEYE ÖFKE DUYABİLİR'

Ders çalışırken ara verdiğinde "Haydi durma ders çalış, ara verme" demeniz, çocuğunuzun bu nedenle size öfke duymasına yol açar. Kimi çocuk içine atar kimi ise sürekli kavga eder. Dershaneler, öğretmenlerle üzerinde zaten aşırı yoğunluk bulunuyor. Bir de siz baskı yaptığınızda bu kaygı daha da büyür. Baskı kurmak ya da ilgisiz davranmak en son tercihiniz olsun. Ancak sizden yardım istediğinde devreye girin.

Uzm.Psk. Aynur SAYIM

KAYNAK : //www.takvim.com.tr
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al