DERSİ ZAMANA YAYIN

DERSİ ZAMANA YAYIN

Milliyet

İlköğretimin ilk yılını tamamlayan çocuklar günde 10 dakika çalışmalı, 8. sınıfta bu süre 80 dakikaya çıkmalı.

 


Kısa bir süre içinde yoğun bir ders temposu yanlış. Lise yıllarında ise tatilde bol bol kitap okunması öneriliyor

Tatilde öğrenciye ödev verilmesi ve ders çalışılıp çalışılmayacağı her zaman tartışma konusu olmuştur. Şu aralar İtalya'da da bu konu gündemde...
Türkiye'deki eğitim sistemine benzer olarak, öğrencilere 3 aylık yaz tatili uygulaması bulunan İtalya, tatilde ders çalışma konusunu tartışıyor. Toplumun bütün kesimlerini ilgilendiren tartışma medyada da yankı buldu.

İtalyan Corriere della Sera gazetesi, çocukların tatilde ders çalışmaları gereken süreyi ve ders çalışma tekniklerini uzmanlara danıştı. Eğitim konusunda uzman kişiler, 3 ayın tatil için çok uzun bir süre olduğu görüşünde. Çocuğun okulda öğrendiği bilgilerin büyük bir bölümünü bu kadar uzun bir tatil süreci içinde unutabileceği konusunda ebeveynleri uyaran bilim adamları bazı önerilerde bulundu.

HANGİ SINIFTA NE KADAR?

Uzmanlar, öğrenciler dışında öğretmenlere de önerilerde bulundu. Buna göre, yaz tatili başlamadan önce öğretmenlerin öğrencilere okumaları gereken kitaplara ilişkin bir liste vermeleri tavsiye ediliyor.

Gazete, tüm bu tavsiyelerden yola çıkarak yaz tatilinde verimli bir çalışma düzeni için 3 ayrı öneride bulundu.

İlköğretimin ilk yılını bitirmiş olan çocuklar günde 10 dakika ders çalışmalıdır. Bu miktar ikinci sınıfta 20 dakikaya çıkmalıdır. Bu şekilde devam ederek 8. sınıfta 80 dakikaya ulaşmalıdır. Liseye gelen gençler ise yaz mevsimini bol bol kitap okuyarak geçirmelidir.

HANGİ SAATLER DAHA UYGUN?

Ders çalışma zamanı günün hep aynı saatlerinde olmalıdır. Uzmanlar, bu zamanın sabah saatleri olmasını öneriyor. Çünkü, bu şekilde çocuk da görevini yapmanın mutluluğuyla günün geri kalan bölümünü dinlenerek geçirebilir.

NASIL ÇALIŞILMALI?


Uzmanlar, ders çalışma konusunda yaz mevsiminin verimli kullanılmasını öneriyor. Buna göre, çocuk tatile girdiği andan itibaren bir çalışma düzenine sahip olmalıdır. Ebeveynler ise çocukları okul açılmadan yalnızca 1 ay önce yoğun bir ders çalışma temposuna sokmamalıdır.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Randevu Al