Depresyonu yenmenin yolu

Depresyonun, başkalarına yardım etmek ve nazik davranmak gibi olumlu kişilik özellikleri edinerek aşılabileceği belirlendi.

Depresyonu yenmenin yolu

Depresyonun, başkalarına yardım etmek ve nazik davranmak gibi olumlu kişilik özellikleri edinerek aşılabileceği belirlendi.

Haber2ABD'deki California Üniversitesi'nden uzmanlar tarafından yapılan bir  araştırma, olumlu davranışları günlük hayatın bir parçası haline getirmenin insan  psikolojisi üzerinde “iyileştirici” etkisi olduğunu ortaya koydu. Araştırmaya göre, depresyon geçiren ya da depresyona meyilli kişiler,  başkalarına yardım ederek, nazik davranarak, sahip olduklarına şükrederek ve  hayata iyimser bakarak kendileri hakkında daha olumlu düşünceler edinebiliyor.  

DEPRESYONLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN….

Olumlu düşüncenin iyileştirici etkisi sayesinde depresyonun “masrafsız”  ve “ilaçsız” bir biçimde tedavi edilebileceğine dikkati çeken araştırma,  depresif kişilerin günlük yaşamlarının 10 dakikasını bile olumlu davranışlara  ayırmalarının onlara uzun vadede yarar sağlayacağını vurguluyor. Depresyonun en önemli nedenlerinden birinin “olumlu düşünce eksikliği”  olduğunu kaydeden uzmanlar, olumlu yaklaşımın ruh halini iyileştirdiğini,  başkalarının sorunlarına odaklanmanın ise kişiye kendi dertlerini unutturduğunu  ve kendisini iyi hissettirdiğini belirtiyor. Sürekli olumlu düşünmeye çalışmanın depresyondaki kimseler için zorlayıcı  bir iş olabileceğini de ifade eden uzmanlar, bu davranış biçiminin yerleşmesinin  zamanla kolaylaştığının altını çiziyor. Araştırmaya göre, dünya çapında yaklaşık 100 milyon kişi depresyonla  boğuşuyor. Yalnızca ABD'de 16 milyon civarında depresyon hastası bulunduğu,  bunların yüzde 70'inin ise terapi ya da ilaç tedavisi görmediği belirtiliyor. REUTERS
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Depresyon vücudunuzun yanı sıra zihninizi de etkileyebilir. Depresyonda olanlarda fazla veya az uykuda kalma sık görülen bir sorundur. Bu oran daha ço
  • Örselenmiş Kadın Sendromuna Dikkat! Çaresizliği öğrenen kadın depresyona giriyor… Anahtar sesi dahi korkutuyor!
  • Hamur işi ve tatlı isteği depresyon habercisi… Mevsimsel depresyon kadınlarda daha fazla görülüyor.
  • Biyoloji ve depresyon ilişkisi nasıldır? İstismar, çatışma ve ciddi hastalıkların depresyon üzerindeki etkisi nedir?
  • Zaman zaman kötü hissetmek hayatın normal bir parçasıdır. Fakat vücudunuzu boşluk ve kaygı esir aldığında ve gitmediğinde bu depresyon olabilmektedir.
  • Majör depresyonun belirtilerinden çaresizlik, değersizlik, olaylara karşı ilgisizlik gibi durumlar rüyalara da yansıyor.
  • Randevu Al