DEPRESYONU ENGELLİYOR

DEPRESYONU ENGELLİYOR

Psikohayat Dergisi 8. Sayısı Ekim-Kasım-Aralık  / Medikal newstoday.com

Bireyselliğe karşı sosyal uyumu öne çıkaran toplumcu kültürler daha az depresyona giriyor. İşte detaylar.

 


Bireyselliğe karşı sosyal uyumu öne çıkaran toplumcu kültürler, genetik olarak depresyona yatkın kişiler için koruyucu bir işlev görüyor. Yapılan çalışmada genlerin ve çevrenin bir arada nasıl değişim geçirdiklerine bakıldı.  

Northwestern Üniversitesi'nden uzmanlara göre, Doğu kültürlerine kıyasen, Batı toplumları gibi, bireyci kültürlerde yaşayan kişiler, daha az sayıda özellikli "depresyon geni" taşıdıkları halde daha fazla depresyona giriyorlar. Araştırma depresyonun hem genler, hem çevresel faktörler hem de ikisinin etkileşiminden kaynaklanabileceği fikrini destekliyor.

Uzmanlara göre, toplumcu yaklaşımın sağladığı destek, depresyona yatkın kişiler için çevresel risk ve uyaranlarına karşı bir tampon vazifesi görüyor.

Batı kültürlerinde, serotonin taşıyıcı geninin (STG) kısa versiyonunu taşıyan kişiler bir dizi yaşam uyaranlarına maruz kaldıklarında majör depresif epizota girme eğimilinde oluyorlar. Araştırmacılar STG'nin genetik sıklığını ölçmek için 29 ülkeden aldıkları verileri ve kültürlerin ne kadar toplumcu olduğunu belirlemek için bir kültürel psikoloji araştırması yürüttüler.

Bireyci kültürler girişimciliğe destek veren, bireysel bağımsızlığı grup hedeflerinin önünde tutan bir yaklaşım sergiliyorlar. Buna karşın toplumcu kültürler ise bireysel özerkliğe karşı toplumsal uyumun idamesini, grup bağlılığını destekliyorlar.

Doğu Asya'daki ülkeler Batı toplumlarına kıyasen daha toplumcular. Araştırma daha bireyci toplumlara göre, bu ülkelerde daha yüksek bir depresyon yatkınlığı olduğunu ortaya koydu.  Bununla birlikte ilginç olan, toplumun %80'inin depresyona yatkın olduğu Doğu Asya gibi toplumcu ülkelerde gerçek depresyon görülme sıklığının, ABD gibi daha bireyci ülkelere kıyasla, anlamlı ölçüde daha düşük olduğu saptandı.

Çalışma depresyon için hangi tedavilerin etkili olabileceği konusuna ışık tutarken, kültüre dayalı tedaviler geliştirme fikrine destek veriyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al