DEPRESYONU ARTIRIYOR

DEPRESYONU ARTIRIYOR

AFP

ABD'de Ohio Devlet Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, yapay ışıkta uyumanın depresyonu artırdığını ortaya koydu.

Columbus kentindeki Ohio Devlet Üniversitesi araştırmacıları, 4 ayrı gruba ayırdıkları fareler üzerinde yaptıkları araştırmalar sonucunda, 24 saat boyunca yapay ışıkta tutulan farelerde depresyon semptomlarının görüldüğünü tespit etti.

Chicago kentinde düzenlenen bir bilimsel toplantıda Laura Fonken yönetimindeki araştırmacı grubu tarafından sonuçları açıklanan araştırmaya göre, geceleri uzun süre yapay ışığa maruz kalan insanların sağlık durumu ciddi bir şekilde zarar görebiliyor.

Söz konusu araştırma çerçevesinde iki grup farenin 24 saat süreyle yapay ışıkta bırakıldığı, bir grup farenin karanlık bir borunun içine çekilme imkanına sahip olduğu, diğer iki grup farenin de 16 saat ışıkta, 8 saat süreyle de karanlıkta bırakıldığı belirtildi.

Sonuçta sürekli bir şekilde ışık altında tutulan ve karanlık boruya kaçma imkanı bulunmayan farelerde diğerlerine göre belirgin şekilde depresyon semptomları görülürken, buna örnek olarak da farelerin en çok sevdiği şekerli sudan fazla içmemeleri gösterildi.

Sürekli ışıkta bırakılan farelerde korku hormonlarının az salgılanmasının ise şaşırtıcı olduğunu, insanlarda depresyon ve korkunun birlikte ortaya çıktığını belirten araştırmacılar, gece vardiyalarında çalışan veya herhangi bir şekilde gece gündüz uyku düzeni bozulan insanların sağlık durumunun ciddi şekilde tehdit altında olduğuna vurgu yaptı.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al