Depresyonla ilişkisi olan 3 yiyecek

Hepimiz tatillerde normalden çok yediğimizi kabul ediyoruz. Yoğun çalışırken de çok sağlıklı seçimler yapamadığımız aşikâr.

Depresyonla ilişkisi olan 3 yiyecek

Kış mevsimi boyunca yürüyüş bantlarından inmek istemememizin sebebi hissettiğimiz suçluluk duygusu. Peki, tükettiğimiz sağlıksız yiyecekler bel çevremizin ölçüsünü arttırmanın yanı sıra başka bir şeye de sebep oluyorsa?

Yayınlanan bir araştırmaya göre belirli yiyecekleri sürekli olarak tüketmek depresyona sebep oluyor. İşte özellikle tatillerde ve geri kalan zamanlarda yememeniz gereken 3 yiyecek:

İNCELTİLMİŞ TAHILLI YİYECEKLER

Makarna ve beyaz pirinç yerine tam tahıllı yiyecekleri tüketmelisiniz. Alışverişe, pişirmeye ve hazırlamaya vaktiniz olmadığına hazır makarna iyi bir seçenek olabilir. Fakat makarna her akşam tüketilmemesi gereken yemeklerin başında geliyor. Yaşları 50 ile 77 arasında değişen kadınlar üzerinde yapılan çalışmada beyaz pirinç, simit ve makarnanın depresyonla ilgisinin olduğu saptanmış. Araştırmacılar depresyon tanısı konmamış 40 bin kadının bu tarz yiyecekleri tüketmesine izin vermiş. Çalışmanın sonunda bir çok kadının depresyona girdiği gözlenmiş.

MEŞRUBATLAR

Gün içerisinde kaybettiğiniz sıvıyı su içerek dengeleyebilirsiniz. Susadığınız anlarda su içmek yerine kola içmeyi tercih ediyorsanız, depresyonunuzun tetiklenmesine sebep olabilirsiniz. Asitli içecekler susuzluğunuzu gideriyor gibi görünebilir, oysa ki vücudunuzda çok daha kötü şeylere sebep oluyor olabilir.

FAST FOOD
Ayda bir kere tükettiğiniz fast food, depresyona girmenize sebep olmaz. Çok sık tüketiyorsanız bu alışkanlığınızdan vazgeçmelisiniz. Public Health Nutrition dergisinde yayımlanan bir çalışmaya göre, fast food tüketen insanların depresyon yaşama olasılıkları, tüketmeyenlere göre %51 daha fazla. Bu gruba unlu gıdalar, hamburgerler, pizzalar ve sosisliler giriyor.

Bu yiyeceklerden küçük porsiyonlar tüketmede sorun yok. Hamburgeri ya da makarnayı uzun aralar verip tüketmek de depresyon riskini arttırmaz. Sadece günlük beslenme düzeninizde sürekli olarak bu yiyecekleri tüketiyorsanız beslenme düzeninizi bir an önce düzenlemeniz gerekebilir.:

MOTHER NATURE NETWORK

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Doğumdan sonraki ilk 2-4 haftaya dikkat! Lohusalık depresyonu, bebeğin yaşamını da etkiliyor.
  • Mevsimsel depresyonun sebep ve belirtileri nelerdir? Bu duygulanım rahatsızlığından korunmanın yolları ve iş yerinde verim artırıcı önlemler nelerdir?
  • Alzheimer ve depresyon gibi psikiyatrik hastalıklar konusunda çalışmaları bulunan Stanford Tıp Üniversitesi’nden Prof. Dr. Maheen Mausoof Adamson, Üsk
  • Depresyonun genellikle 6 aya kadar geçmesinin beklendiğini belirten uzmanlar, “geçmeyen depresyon” diye de adlandırılan ‘distimi’nin normal depresyon
  • Erkeklerin intihar nedeniyle ölme olasılığının kadınlardan dört kat daha fazla olduğu ortaya çıktı. Erkekler kendilerini kötü hissettiğinde “iyi değil
  • Biyoloji ve depresyon ilişkisi nasıldır? İstismar, çatışma ve ciddi hastalıkların depresyon üzerindeki etkisi nedir?
  • Randevu Al