DEPRESYONDAN KORKUN!

DEPRESYONDAN KORKUN!
Paylaş:

ScienceDaily / Çeviri: Ayda Çayır - Şaban Özdemir (NPGRUP)

Aşırı kilolu kadınlarda, depresyonla viseral yağ oluşumu arasında güçlü bir korelasyon olduğu saptandı.

 


Depresyon, kalp hastalığı riskindeki artıştan sorumlu görülse de bunun kesin sebebi henüz bilinmiyordu.

Ancak Rush Üniversitesi’nden araştırmacılar depresyonun viseral yağ toplanması ile ilişkili olduğunu ortaya koydu. Bel kısmında, iç organlar arasında toplanan bu yağların kardiyovasküler hastalık ve diyabet riskinin arttırdığı öteden beri biliniyordu. Çalışmaya 409 orta yaşlı kadın katıldı.

Viseral yağ oranı BT skeni ile ölçülürken, depresif semptomlar yaygın tarama testi ile değerlendirildi. Çalışmada depresif semptomların viseral yağ birikimiyle açıkça ilişkili olduğu ortaya çıktı.

Araştırmacılar özellikle aşırı kilolu ve obez kadınlarda, depresyonla viseral yağ oluşumu arasında güçlü bir korelasyon saptadı. Fiziksel aktivite düzeyi gibi, yağ toplanmasını açıklayabilecek diğer değişkenler için düzeltme yapıldığında bile sonuçlar değişmedi. Çalışmada subkutan yağ ile depresif semptomlar arasında her hangi bir ilişki bulunmadı.
 
Araştırmacıların tahminine göre, depresyonda kortizol ve inflamatuar bileşiklerin üretimi gibi, vücutta meydana gelen bazı kimyasal değişiklikler viseral yağ birikimini tetikliyor. Fakat kesin mekanizmanın belirlenmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyuluyor.