Deprem Travma Psikolojisi

Depresyonda manyetik başarı

Tedaviye dirençli depresyon olgularında Transkranyal Manyetik Uyarım Tedavisi’nin oldukça başarılı sonuçlar ortaya koyduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Nevzat Tarhan, 71 vaka üzerinde yaptıkları araştırmada önemli veriler elde ettiklerini söyledi.

Depresyonda manyetik başarı

Tedaviye dirençli depresyon olgularında Transkranyal Manyetik Uyarım Tedavisi’nin oldukça başarılı sonuçlar ortaya koyduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Nevzat Tarhan, 71 vaka üzerinde yaptıkları araştırmada önemli veriler elde ettiklerini söyledi.

Tarhan bu araştırmayı ABD’de bu yıl 9’uncusu gerçekleştirilen ECNS kongresinde sunduğunu, çalışmanın ise oldukça ilgi çektiğini söyledi.

ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİNİ TANIYIN

Üsküdar Üniversitesi ve NPİstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi’nin birlikte gerçekleştirdiği Bilimsel Eğitim Toplantıları devam ediyor. Her hafta Çarşamba günleri gerçekleştirilen, farklı gündem maddelerinin ele alınıp konuşulduğu toplantının bu haftaki konusu, 12-16 Eylül tarihleri arasında bu yıl 9’uncusu gerçekleştirilen “Joint Meeting of ECNS / ISBET / ISNIP / EPIC” kongresiydi.

DEPRESYONDAN KURTULABİLİRSİNİZ

ABD’de gerçekleştirilen kongrenin katılımcılar açısından multidisipliner bir kongre olduğuna dikkat çeken Üsküdar Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, kongrede beyin bilgisayar ara yüzü çalışmalarının da yoğunlukta olduğunu söyledi. Kongreye katılımın yoğun olduğunu ifade eden Tarhan kongrede “ Pre-and post- rTMS QEEG Cordance in Major Depressive Disander” konulu bir sunum yaptığını söyledi. Konuya ilişkin NPİstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi ve Üsküdar Üniversitesi bünyesinde 71 vakayı konu alan bir araştırma yaptıklarını belirten Tarhan, Transkranyal Manyetik Uyarım Tedavisi’nin tedaviye dirençli depresyon tedavisinde önemli veriler elde ettiklerini söyledi. Sunumuna ilişkin Rektör Tarhan; “Tedaviye dirençli olgularda hangi tedaviden fayda görüleceğini, daha tedavi başlamadan tahmin edebilmek hem hastanın sıkıntısını azaltacak, hem de ekonomik kayıpları engelleyecektir. Bu nedenle tüm dünyada tedavilere cevabı önceden tahmin etmek için çeşitli biyobelirleyiciler bulunmaya çalışılmaktadır. Transkranyal manyetik uyarım tedavisi, tedaviye dirençli depresyon olgularında oldukça başarılı sonuçlar alınan bir tedavi biçimi. Hangi hastaların bu tedaviye daha iyi cevap verdiğini saptayabilmek için manyetik uyarım tedavisi almış olan hastaların dosyaları geçmişe dönük olarak inceledik. İncelenen 71 vakanın, tedavi öncesi EEG kayıtlarından bazı ipuçları elde ettik. QEEG analizleri kullanılarak hesaplanan ve bölgesel beyin aktivitesini ölçen “kordans” adı verilen yeni bir tekniğin, manyetik uyarım tedavisine cevap verecek hastaların önceden saptanmasında yol gösterici olabileceği sonucuna ulaştık. Bu sonuçları ECNS kongresinde sunduk. Araştırmamız çok ilgi gördü. Kordans sonuçlarının incelenmesi ile elde edilen bulguları ve transkranyal manyetik tedavi ile kordansın nasıl değiştiğini gördük.” Dedi.  Şaban Özdemir (NPGRUP)
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Depresyon son zamanlarda sadece yetişkinlerin değil, çocukların ve ergenlerin de yaşadığı bir sorun haline geldi.
  • Atipik ya da popüler psikolojide örtülü depresyon olarak da adlandırılan maskeli depresyonun kadınlarda daha yaygın olarak görüldüğünü ifade eden Psik
  • Fiziksel egzersiz ruh halini etkiler. Araştırmalar bize ruh hali ve fiziksel sağlığın ilişkili olduğunu söylüyor ve ruh hali, benlik saygısı da dahil
  • Mevsimlerin insanlar üzerinde fizyolojik ve psikolojik pek çok etkisi bulunuyor. Karamsarlık ve depresyon aynı şey değil!
  • Biyoloji ve depresyon ilişkisi nasıldır? İstismar, çatışma ve ciddi hastalıkların depresyon üzerindeki etkisi nedir?
  • Erkeklerin intihar nedeniyle ölme olasılığının kadınlardan dört kat daha fazla olduğu ortaya çıktı. Erkekler kendilerini kötü hissettiğinde “iyi değil
  • Randevu Al