DEPRESYONDA KALITSAL OLABİLİR

DEPRESYONDA KALITSAL OLABİLİR

DEPRESYONDA KALITSAL OLABİLİR

ABD'de yapılan bir araştırma, depresyonun kalıtsal olabileceğini ortaya koydu. Depresyona neden olan geni tespit eden Amerikalı bilim adamları, bu gende meydana gelen mutasyonun, anti-depresan ilaçların bazı hastalarda işe yaramamasının nedeni olduğunu da belirledi.

Duke Üniversitesi bilim adamlarınca, genetik farklılıkların depresyon üzerindeki etkisini incelemek ve daha etkili tedavi yöntemleri uygulamak üzere yapılan araştırmada, tespit ettikleri bu genin mutasyona uğramasının, mutluluk hormonu serotoninin beyin hücreleri tarafından salgılanmasında önemli derecede azalmaya neden olduğu belirlendi. Neuron dergisinin internet sitesinde yayımlanan araştırma sonuçlarında, depresyon hastası 87 kişi üzerinde araştırma yapıldığı belirtildi. Bu kişilerden yüzde 10'unun mutasyona uğramış bir gene sahip olduğu ve böylece depresyonun da kalıtsal olabileceği kaydedildi.

Araştırmaya destek veren Ulusal Akıl Sağlığı Kurumu'nun müdürü Dr. Thomas Insel, "araştırma sonuçlarına göre, hastaların mutasyona uğramış bir gene sahip olup olmadıklarına göre tedavi uygulanabileceğini" belirtti.

KAYNAK: //www.zaman.com.tr/

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al