DEPRESYONDA DEĞİL, DERSTEYİM

DEPRESYONDA DEĞİL, DERSTEYİM

DEPRESYONDA DEĞİL, DERSTEYİMÖğretmen mutlu bir ifadeyle derse girer. Aynı mutlu ifadeyle kendisine bakan öğrencilerden birini kaldırır ve sorar: “Çocuğum, söyle bakayım: Mutluluğun formülü nedir?” Öğrenci cevap verir: “İyimserlik+Kendine Güven-Karamsarlık = Mutluluk, öğretmenim.

Yukarıdaki diyalog, çoğumuzun kulağına absürd gelse de hayata geçmesi kuvvetle muhtemel. Zira İngiltere’de gelecek eğitim-öğretim yılından itibaren ‘Mutluluk dersleri’ verilmeye başlanıyor. Sebebi ise çok açık: Depresyon yaşının gittikçe düşmesi ve buna bağlı olarak artan şiddet olayları ile intiharlar. Dünyanın en prestijli okullarından Wellington College’in ardından İngiliz hükümeti de benzer bir inisiyatifle devlet okullarında mutluluk dersi verilmesini istiyor. Wellington College, geçtiğimiz nisan ayında önümüzdeki eğitim-öğretim yılından itibaren 14 yaş grubu öğrencilere mutluluk dersi verilmesini kararlaştırmıştı. Hükümetin sağlık konusunda danışmanı Lord Layard tarafından da onaylanan tasarıya göre söz konusu dersler başta birkaç pilot okulda, başarılı olması halinde ise tüm devlet okullarında müfredata girecek.

11 yaş grubuna verilecek derslerin, çocuklar arasında artış gösteren depresyon vakaları ve antisosyal davranışların önüne geçmesi bekleniyor. Pensilvanya Üniversitesi Öğretim Görevlisi Psikolog Prof. Dr. Martin Seligman yaklaşık 2 bin öğrenciye hitap edecek öğretmenleri eğitmek üzere görevlendirilirken derslerde ABD’den ithal edilen özel davranış teknikleri kullanılacak. Seligman ve çalışma grubu, ‘Esneklik Programı’ adı verilen PRP tekniğini ilk etapta İngiltere’de 100 kadar eğitimciye öğretecek. ABD, Avustralya ve Çin’deki okullarda son 15 yıldır uygulanan teknik kapsamında öğrencilere problemlerle başa çıkabilme yolları öğretiliyor. Psikodrama tekniklerinin yer alacağı derslerde bir yandan öğrencilere özgüven aşılanırken, bir yandan da olaylara ‘olumlu’ bakma alışkanlığı ve tartışma anında sakinliklerini koruma alışkanlığı edinmeleri sağlanacak.

Depresyon yaşı 30’dan 14’e düştü

Deneme amacıyla yapılan dersler, sözkonusu tekniklerin çocuğun ruh halinin yanı sıra okuldaki performansını da olumlu etkilediğini ortaya koydu. Dersler kapsamında kullanılacak diğer ilginç bir teknik de ‘doğru nefes alma teknikleri’ olacak. Söz konusu tekniğin çocukların şahit olduğu olumsuz olaylar karşısında sükunetini korumasına yardımcı olması bekleniyor. İlk olarak Güney Tyneside, Manchester ve bir de kırsal bir bölgedeki okulda verilecek mutluluk dersleri, başarılı olması halinde ülke genelindeki devlet okullarında okutulacak.

Hükümeti böyle bir girişime sevk eden etkenlerin başında depresyon yaşının son yıllarda hızla düşerek 14’e inmesi geliyor. Uzmanlar rekor sayıda gencin ‘boşanmalar, sınavlar ve modern yaşamla baş edebilme baskısı’ gibi problemler yüzünden ruhsal bozukluk sınırında olduğunu ifade ediyor. İstatistikler devlet okullarında okuyan çocukların yaklaşık yüzde 10’unun “intihar düşüncesi, ağlama nöbetleri ve derin ümitsizlik” gibi durumları içeren depresyon göstergelerine sahip olduğunu ortaya koyuyor. 25 yıl öncesinde 30 olan depresyon yaş sınırı, bugün 14’e düşmüş durumda.
Zeynep KILIÇ

Turkuaz
Sayı: 224
KAYNAK:
//turkuaz.zaman.com.tr/


Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al