DEPRESYONA KARŞI YEŞİLLİK

DEPRESYONA KARŞI YEŞİLLİK

AFP
        
Yeşil alan yakınında oturmanın sağlığa faydaları konusunda yeni bulgular elde edildi. Depresyona iyi geliyor.

 
Hollanda'nın başkenti Amsterdam'daki VU Üniversitesi Tıp Merkezi  araştırmacıları, ülke genelinde 195 aile hekiminin takip ettiği 350 bin kişinin  sağlık kayıtlarını inceledi.

Araştırmaya dahil edilen kişilerin bulundukları bölgede en az bir yıldır oturmaları şartı arandı.

Epidemiyoloji ve Toplum Sağlığı dergisinde yayımlanan makaleye göre,  yeşil alanlara yakın oturmanın 24 ana fiziksel rahatsızlıktan 15'inin önemli  ölçüde azalmasını sağladığı, bu ortamların özellikle anksiyete bozuklukları ve  depresyona iyi geldiği saptandı.

Yeşil alana ne kadar yakın oturulduğunun da neticeyi etkilediği  belirtildi.

Yeşil alanın en çok faydalı olduğu hastalıklar; depresyon, anksiyete,  koroner kalp hastalığı, boyun, omuz, sırt, bilek ve el ağrıları, şeker hastalığı,  solunum enfeksiyonları, astım, migren, vertigo, mide virüsleri ve idrar yolları  enfeksiyonu olarak sıralandı.

Ancak bulgular, yeşil alanın yüksek tansiyona olumlu etkisi bulunmadığını  ve yeşil ortamdan 46 ila 65 yaşındakilerin bu yaşın üstündekilerden daha çok  etkilendiğini de gösterdi.

Yeşil alanın stresten kurtulmaya yardımcı olduğunu ve sosyal ilişkiler  için daha çok fırsat sunduğunu belirten araştırmacılar, doğal ortamda fiziksel  egzersiz ve kaliteli havanın da yeşil alanın faydalı olmasını sağlayan unsurlar  olabileceğini kaydetti.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al