DEPRESYONA İYİ GELİYOR

DEPRESYONA İYİ GELİYOR

AFP
        
Yeşil alan yakınında oturmanın sağlığa faydaları konusunda yeni bulgular çıktı.. Depresyona iyi geliyor.

 

 
Hollanda'nın başkenti Amsterdam'daki VU Üniversitesi Tıp Merkezi  araştırmacıları, ülke genelinde 195 aile hekiminin takip ettiği 350 bin kişinin  sağlık kayıtlarını inceledi.

Araştırmaya dahil edilen kişilerin bulundukları bölgede en az bir yıldır oturmaları şartı arandı.

Epidemiyoloji ve Toplum Sağlığı dergisinde yayımlanan makaleye göre,  yeşil alanlara yakın oturmanın 24 ana fiziksel rahatsızlıktan 15'inin önemli  ölçüde azalmasını sağladığı, bu ortamların özellikle anksiyete bozuklukları ve  depresyona iyi geldiği saptandı.

Yeşil alana ne kadar yakın oturulduğunun da neticeyi etkilediği  belirtildi.

Yeşil alanın en çok faydalı olduğu hastalıklar; depresyon, anksiyete,  koroner kalp hastalığı, boyun, omuz, sırt, bilek ve el ağrıları, şeker hastalığı,  solunum enfeksiyonları, astım, migren, vertigo, mide virüsleri ve idrar yolları  enfeksiyonu olarak sıralandı.

Ancak bulgular, yeşil alanın yüksek tansiyona olumlu etkisi bulunmadığını  ve yeşil ortamdan 46 ila 65 yaşındakilerin bu yaşın üstündekilerden daha çok  etkilendiğini de gösterdi.

Yeşil alanın stresten kurtulmaya yardımcı olduğunu ve sosyal ilişkiler  için daha çok fırsat sunduğunu belirten araştırmacılar, doğal ortamda fiziksel  egzersiz ve kaliteli havanın da yeşil alanın faydalı olmasını sağlayan unsurlar  olabileceğini kaydetti.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al