Depresyon Tedavisinde Yeni Yaklaşımlar

Depresyon Tedavisinde Yeni Yaklaşımlar

Depresyonun biyolojik boyutu olan bir hastalık olduğu son bilimsel araştırmalar ile de doğrulandı. Beyinde bazı biyokimyasal alanların iyi işlev yapmaması ile depresyon arasında doğrudan bağlantı vardır. İlaç tedavisi ile özellikle beyinde farmakolojik iyileşme yapan yeni ilaçlar ile önemli başarılar elde edilebilmektedir.

Bu amaçla bilgisayarlı EEG-Beyin haritası alınma (CEEG/MAP) sistemi hasta takibinde katkı sağlamaktadır. Yandaki tedavi öncesi, tedavi sonrası görüntü ve profillerden anlaşılacağı gibi tedavinin işe yaradığı biyoelektrik olarak gözlemlenebilmektedir. 

Panik bozukluk; nefes daralması, boğulma hissi, göz kararması, sendeleme, titreme, sarsılma, çarpıntı, tıkanma hissi, terleme, bulantı, vücutta uyuşmalar, ateş, ürperme, ölüm korkusu, aklını kaybediyor hissi gibi ataklarla seyreden bir hastalıktır. Hastalık beyinde panikle ilgili merkezin biyoelektrik veya biyokimyasal bozukluğu ile ilgilidir. Tedavide direnç olduğunda biyolojik boyut incelenmelidir. 

Depresyon veya panik atak, bir beyin hastalığı olduğuna göre beyin işlevini anlamak ve izlemek iyi tedavi için önem arz eder. Depresyon tedavisinde psikolojik ve sosyal boyutla birlikte biyolojik boyutunun izlenmesi tedaviye dirençli durumlarda özellikle değerli ve önceliklidir. Memory Center olarak bu konuda yenilik sağladığımız için mutluyuz.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Doğumdan sonraki ilk 2-4 haftaya dikkat! Lohusalık depresyonu, bebeğin yaşamını da etkiliyor.
  • Mevsimsel depresyonun sebep ve belirtileri nelerdir? Bu duygulanım rahatsızlığından korunmanın yolları ve iş yerinde verim artırıcı önlemler nelerdir?
  • Alzheimer ve depresyon gibi psikiyatrik hastalıklar konusunda çalışmaları bulunan Stanford Tıp Üniversitesi’nden Prof. Dr. Maheen Mausoof Adamson, Üsk
  • Depresyonun genellikle 6 aya kadar geçmesinin beklendiğini belirten uzmanlar, “geçmeyen depresyon” diye de adlandırılan ‘distimi’nin normal depresyon
  • Erkeklerin intihar nedeniyle ölme olasılığının kadınlardan dört kat daha fazla olduğu ortaya çıktı. Erkekler kendilerini kötü hissettiğinde “iyi değil
  • Biyoloji ve depresyon ilişkisi nasıldır? İstismar, çatışma ve ciddi hastalıkların depresyon üzerindeki etkisi nedir?
  • Randevu Al