Depresyon tedavisinde sanal yöntem

Yapılan bir araştırmaya göre, sanal yöntemler depresyon tedavisinde umut veriyor.

Depresyon tedavisinde sanal yöntem

Londra Üniversitesi tarafından yürütülen araştırmanın sonucu British Journal of Psychiatry Open adlı dergide yayımlandı.

Araştırmaya, depresyon tedavisi görmekte olan ve yaşları 23 ile 61 arasında değişen 15 kişi katıldı.

DEPRESYON HAKKINDA BİLMEDİĞİNİZ HER ŞEY

10'u kadın olan hastaların başına projeksiyon cihazı takıldı. Hastaların, kendilerini gerçek hayattaki boyutlarında yetişkin olarak gösteren ve her hareketlerini aynen tekrar eden temsili görüntüleri, bir başka deyişle avatar'ları bu cihaza yansıtıldı.

Bir köşede de ağlayan bir çocuk avatarı gösterilerek bu çocuğu teselli etmeleri istendi.

Hastalar bu çocuğu teselli ederken söyledikleri sözler kaydedildi.

Bu aşamada roller değiştirilerek bu kez çocuk avatar, hastaların hareketlerini tekrar etmeye başladı ve yetişkin avatar'ın daha önce onu teselli için söylediklerini işitti.

Hastalar, bu şekilde 45 dakika süren üç seansa katıldı. Araştırmaya katılan 15 hastadan 9'unda depresyon düzeyinin azaldığı belirlendi.

Araştırma sonuçlarını kaleme alanlardan Prof. Chris Brewin, bu deneyimin etkisinin bir ay kadar sürdüğünü belirtiyor. Sonuçların umut verici olduğunu belirten Prof. Brewin, hastaların "çok etkileyici" buldukları bu yöntemin amacını şöyle anlatıyor:

"Anksiyete ve depresyonla boğuşanlar, hayatlarında bir şey yolunda gitmeyince, kendilerini çok aşırı suçluyor. Bu araştırmada çocuğu teselli ederken gösterdikleri şefkat dolaylı olarak kendilerine yöneliyor. Amaç, kendilerine daha şefkatle yaklaşmaları ve çok fazla eleştirmemeleri."

Prof. Brewin ile birlikte raporu yazan Prof. Mel Slater da bu tekniği geliştirip, daha büyük ve kontrollü bir grup üzerinde denemek istediklerini söyledi.

BBC TÜRKÇE

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Depresyon vücudunuzun yanı sıra zihninizi de etkileyebilir. Depresyonda olanlarda fazla veya az uykuda kalma sık görülen bir sorundur. Bu oran daha ço
  • Örselenmiş Kadın Sendromuna Dikkat! Çaresizliği öğrenen kadın depresyona giriyor… Anahtar sesi dahi korkutuyor!
  • Hamur işi ve tatlı isteği depresyon habercisi… Mevsimsel depresyon kadınlarda daha fazla görülüyor.
  • Biyoloji ve depresyon ilişkisi nasıldır? İstismar, çatışma ve ciddi hastalıkların depresyon üzerindeki etkisi nedir?
  • Zaman zaman kötü hissetmek hayatın normal bir parçasıdır. Fakat vücudunuzu boşluk ve kaygı esir aldığında ve gitmediğinde bu depresyon olabilmektedir.
  • Majör depresyonun belirtilerinden çaresizlik, değersizlik, olaylara karşı ilgisizlik gibi durumlar rüyalara da yansıyor.
  • Randevu Al