Depresyon okulda da buluyor

Depresyon okulda da buluyor
Çocuk ve Ergen Psikiyatrı Dr. Gökçe Küçükyazıcı, özellikle okul çağı çocuklarında tehlike sinyalleri veren depresyon ve sebeplerini anlattı:

“Depresyon çocuklarda sık görülen, ciddi, tekrarlayıcı, çocuğun sosyal ilişkilerini ve okul performansını ciddi ölçüde azaltan bir hastalıktır. Tedaviye iyi yanıt verdiği hâlde, tedavi edilmediği takdirde kronikleşebilir ve hatta intiharla sonuçlanabilir.
Depresyon okulda da buluyor
ERKEN YAŞLAR RİSKLİ

Çocuklukta başlayan depresyonların birçoğu çocukluk ve erişkinlik dönemlerinde de devam edebilir. Ayrıca hastalık ne kadar erken yaşta başlarsa, çocuğun gelişimini de o kadar olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle bu hastalığın erken fark edilmesi açısından anne-baba ve öğretmenlere önemli görevler düşer. Daha önce psikiyatrik bozukluğu olmayan bir çocukta belirtiler aniden başlarsa bunu fark etmek daha kolay olabilir, ancak belirtiler sinsi başlarsa gözden kaçabilir.

SEBEPLERİ...

Çocuklarda depresyonu başlatan nedenler genellikle sevilen bir kişinin kaybı, anne-baba boşanması, geçimsizliği, taşınma gibi önemli değişiklikler, hastane yatışı, kronik bir hastalığının varlığı, ailenin uygunsuz yaklaşımları (ilgisiz, çocuktan beklentisi yüksek, aşırı eleştirici ve aşırı kollayıcı ailelerin çocuklarında daha sık depresyon görülür) olabilir.

BU BELİRTİLERE DİKKAT EDİN...

Çocuklardaki depresyonlarda erişkindekilerden farklı olarak baş ağrısı, karın ağrısı, mide bulantısı, halsizlik gibi bedensel yakınmalar daha fazla görülür. Konsantrasyon ve dikkat bozukluğu Öğrenme güçlüğü Güvensizlik Heyecan Çabuk ve sık ağlama Alınganlık Çevreye ilgisizlik Sevilmediği düşüncesi Derslerde başarısızlık Uyku bozuklukları İştah bozukluğu Karar vermede zorluk Eskiden zevk aldığı şeylerden mutlu olamama Gelecekle ilgili karamsarlık veya beklentisinin olmaması Oynamasında azalma Konuşmada azalma Merak duygusunda azalma Gece korkuları, alt ıslatma Sık hastalanma (bağışıklık sisteminin zayıflaması nedeniyle).

Neslihan Sözen

KAYNAK: //www.bugun.com.tr/
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al