Depresyon genleri enfeksiyona karşı

Depresyon nedir? Depresyona yatkınlığı güçlendiren genler, zararlı etkilerine rağmen insan kalıtımındaki yerlerini korudu.

Depresyon genleri enfeksiyona karşı
Paylaş:

Depresyon nedir? Depresyona yatkınlığı güçlendiren genler, zararlı etkilerine rağmen insan kalıtımındaki yerlerini korudu.

Amerikalılar, bunu genlerin iyi tarafına bağlıyor. Depresyon genleri bağışıklık sistemini etkinleştirdikleri için, evrim sürecinde elenmedi. Genler yaşamın ilk yıllarında enfeksiyonlardan koruyarak hayatta kalma şansını yükselterek, ilk insanları daha sağlıklı kılmış olabilir diyor araştırmacılar. Bu hipotezin doğru olduğu kanıtlandığı takdirde, iltihabı önleyen ilaçlar, depresyon tedavisinde yardımcı olabilecek (Molecular Psychiatry).

DEPRESYONLA İLGİLİ HER ŞEY...TIKLAYIN...

Ana fikir, depresyonu tetikleyen genlerin özellikle de atalarımızın küçük çocuklarını enfeksiyona bağlı ölümlerden koruduğuna dayanıyor, diyor Arizona Üniversitesi’nden Charles Raison. Araştırmacı, Emory Üniversitesi’nden Andrew Miller ile, insan kalıtımında yüksek depresyon riskiyle ilişkili genlerin belirlenmesine dayanan araştırmanın verilerini değerlendirmiş. Bu gen varyantlarının birçoğu bağışıklık sisteminin işlevini de etkiliyorlar. Sonuç, depresyonu insanların daha fazla enfeksiyon reaksiyonları yaşadıkları ve uzun süre devam eden stresin depresyona zemin hazırladığıyla uyumlu. Ayrıca hastalardaki üşengeçlik, toplumdan soyutlanma ve iştahsızlık gibi tipik semptomlar da biyolojik açıdan mantıklı görünüyor, nitekim bu davranışlar enfeksiyonun yayılmasını önlemekte. Diğer bir paralellik de, depresyona bağlı bozuklukların ve etkinleştirilmiş bağışıklık savunmasının uyku bozukluğuna yol açmasında ortaya çıkıyor. Atalarımız için yaralanma veya enfeksiyon anında uyanık kalmak onların yararına olmuş olabilir. Fakat modern insanlarda depresyon genleri artık pozitif etki yapmıyor, nitekim günümüzde enfeksiyon riski daha düşük olduğu gibi antibiyotik ilaçlar da var. Bu nedenle bu etkinin bloke edilmesi mantıklı olabilir. Şimdi, normalde otobağışıklık hastalıklarının tedavisinde kullanılan ilaçların, belli başlı depresyon biçimlerinde de işe yarayıp yaramadığını kontrol etmek istiyorlar (Molecular Psychiatry). CUMURİYET BİLİM TEKNİK EKİ