DEPRESYON ÇOCUKLUKTAN

DEPRESYON ÇOCUKLUKTAN

Milliyet

Amerikalı nöropsikiyatrist John Sharp, hatıraların kişinin beyninde duygusal bir takvim oluşturup yıllar sonra bile mevsimlere göre psikolojik değişimler yaşanmasına neden olduğunu açıkladı.

 


Harvard Üniversitesi’nde görev yapan Sharp, “mevsimsel duygulanım bozukluğu” adı verilen rahatsızlığı baz alarak bu hastalıkta anıların da payı olduğunu belirtti.

Psikiyatr bunun nedeninin  beyinde hafıza ve bilgi depolamadan sorumlu olan “hipokampus” adlı bölge olduğunu söylerken, örneğin çocuklukta okul dönemine başlarken yaşanan stresin yetişkinlikte de sonbahar başında hissedilmeye devam ettiğini dile getirdi.

Sharp, bu psikolojik bozukluğa sahip olanlar için, “4 mevsimi de yaşayın. Hava soğuk bile olsa sık sık dışarı çıkın. Her mevsime özgü yiyeceklerin tadına bakın” önerilerinde bulunuyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al