Depresyon Beyni Değiştiriyor

Depresyon Beyni Değiştiriyor

Kanada'da yaşları 13 ile 18 arasında değişen gençler üzerinde yapılan bir araştırma, beynin hafızayla ilgili bölgesinin, depresyon altındaki gençlerde gelişmediğini ortaya çıkardı.

Depresyon Beyni DeğiştiriyorKanada'daki Dalhousie Üniversitesi Anatomi ve Nörobiyoloji Bölümü'nde çalışmalarını yürüten araştırmacı Frank MacMaster, yaşları 13 ile 18 arasında değişen 37 genç üzerinde yaptığı araştırmada ilginç sonuçlara ulaştı.

MacMaster'ın araştırmasına katılan  34 gençten 17'si  ağır depresif rahatsızlık altında bulunuyordu. Gençlerin beyinleri manyetik görüntüleme teknikleriyle incelendiğinde, beynin hafıza, motivasyon ve duygusal kontrol ile ilgili bölgesi olan "hippocampus"un, depresif rahatsızlığı olan gençlerde, sağlıklı gençlere oranla  ortalama yüzde 17 daha küçük olduğu saptandı.

MacMaster, gençlerde görülen ağır depresyonun, ebeveynlerin tutumlarından çok, biyolojik ve tıbbi bir durum olduğuna dikkat çekti.

 

ABD'DEN DE BENZER SONUÇLAR

Washington Üniversitesi Anatomi ve Nörobiyoloji Profesorü Joseph L. Price ise, yetişkinler üzerinde yaptığı araştırmada benzer sonuçlara ulaştı. Ağır depresyon altında olan yetişkinler ile sağlıklı yetişkinlerin hippocampus bölgeleri arasında hacim farkı olduğu sonucuna ulaşan Price, bazı tür beyin hücreleri arasında da farklılıklara rastladı.

 

DEPRESYONLUNUN ÇOCUĞU DA NASİBİNİ ALIYOR

Price'ın araştırmalarında ayrıca, ağır depresyon altındaki yetişkin kadınların, beynin sağ ve sol loblarını birbirine bağlayan  "corpus callosum" bölgelerinin, sağlıklı kadınlara oranla daha küçük olduğu ve bu kadınların çocuklarında da aynı sonuçların gözlendiği ortaya konuldu.

 (aa)

 

 

KAYNAK://www.hurriyetim.com.tr/haber/0,,sid~1@w~5@nvid~366803,00.asp

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkeklerin intihar nedeniyle ölme olasılığının kadınlardan dört kat daha fazla olduğu ortaya çıktı. Erkekler kendilerini kötü hissettiğinde “iyi değil
  • Biyoloji ve depresyon ilişkisi nasıldır? İstismar, çatışma ve ciddi hastalıkların depresyon üzerindeki etkisi nedir?
  • Hamur işi ve tatlı isteği depresyon habercisi… Mevsimsel depresyon kadınlarda daha fazla görülüyor.
  • Depresyon vücudunuzun yanı sıra zihninizi de etkileyebilir. Depresyonda olanlarda fazla veya az uykuda kalma sık görülen bir sorundur. Bu oran daha ço
  • Örselenmiş Kadın Sendromuna Dikkat! Çaresizliği öğrenen kadın depresyona giriyor… Anahtar sesi dahi korkutuyor!
  • Zaman zaman kötü hissetmek hayatın normal bir parçasıdır. Fakat vücudunuzu boşluk ve kaygı esir aldığında ve gitmediğinde bu depresyon olabilmektedir.
  • Randevu Al