DEPRESYON, BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNDE AŞIRI REAKSİYONA YOL AÇIYOR

DEPRESYON, BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNDE AŞIRI REAKSİYONA YOL AÇIYOR

Amerikalı bilim adamları, stresin, depresif insanlarda bağışıklık sisteminde aşırı reaksiyona neden olduğunu saptadılar. Aşırı reaksiyon çok sayıda hastalıkla birlikte yeniden depresyon yaratmakta. Bilim adamları şimdi depresif insanlarda bağışıklık sistemindeki hangi kısımların doğru işlemediğini bulmaya çalışacaklar.

Emory Üniversitesi’nden Thaddeus Pace ve ekibi yirmi dakika boyu stres yaşayan 28 erkeği incelemişler. Deneklerin yarısı sağlıklı yarısı depresifti diyen bilim adamları, deneyden önce ve sonra kan örnekleri alarak iltihaplanma sırasında oluşan interlökin 6 ve Kappa B faktörünü kontrol etmişler.

Stres gerçi iki grupta da iltihap reaksiyonunu harekete geçirmekte, ama depresif hastalarda interlökin 6 ve Kappa B faktörü oranı çok daha fazla artıyor. İltihap reaksiyonları aslında bakteriyel ve viral enfeksiyonların giderilmesinde gerekli ama aşırı reaksiyon bağışıklık sistemine zarar verebiliyor. Daha önceki araştırmalarla mesela kalp hastalıkları, kanser veya diyabette önemli bir rol oynadıkları ortaya çıkmıştı.

KAYNAK: //www.hurriyet.com.tr/bilim/

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al