DEPRESYON ARTIYOR

DEPRESYON ARTIYOR
Paylaş:

A.A

Yaz mevsimi geldi. Havaların aşırı derecede ısınmasıyla birlikte depresyon rahatsızlığının da arttığı bildirildi.


Uzmanlar özellikle şeker hastalığı ve yüksek tansiyonu bulunanların sıcak ortamlardan kaçmalarını aksi halde depresyon artışıyla karşı karşıya kalabilecekl 

Havaların aşırı derecede ısınmasıyla birlikte depresyon rahatsızlığının da arttığı bildirildi. Uzmanlar özellikle şeker hastalığı ve yüksek tansiyonu bulunanların sıcak ortamlardan kaçmalarını aksi halde depresyon artışıyla karşı karşıya kalabilecekleri uyarısında bulunuyor.

Eskişehir Sağlık Müdür Yardımcısı Füsun Keçe, depresyonun insanların meslek ve aile hayatlarında olumsuzluklara sebep olduğunu ve kişinin hayat kalitesini düşürdüğünü söyledi. Depresyonun yüksek tansiyon veya şeker hastalığı gibi tıbbi bir hastalık olduğunun altını çizen Keçe, `Depresyon, çok değişik nedenlerle ortaya çıkar. Fakat, yüksek tansiyon ve şeker rahatsızlığı ile yakından bağlantılıdır. Sıcak havalarda özellikle tansiyon ve şeker rahatsızlığı bulunan vatandaşlar için olumsuz bir durumdur. Ölümcül sonuçlar doğurabilir. Bu bağlamda şeker ve tansiyon hastası olan vatandaşlarımız kendilerini sıcaktan korumalıdır` dedi.

Dünyadaki en acı olaylardan biri olan intiharın en önemli sebebinin depresyon olduğuna işaret eden Keçe, `Depresyon, psikiyatride en iyi tedavi edilebilen hastalıklardan birisidir. Ne yazık ki hastaların çok az bir bölümü yeterli tedavi görebilmektedir` diye konuştu.


Depresyonun ihmal edilmemesi gereken bir hastalık olduğunu kaydeden Keçe, `Kendisinde iştahsızlık, uykusuzluk, yorgunluk, halsizlik hisseden ve aklına sık sık ölüm ve intihar fikirleri gelen kimse depresyondadır. Bu insanlarımız hemen en yakın hastaneye başvurarak muayene olmalıdır` diye konuştu.