Deprem Travma Psikolojisi

Depremler Önceden Tahmin Edilebilir mi?

Bilim adamları belirli bir depremi tahmin edebilir mi? Sismologlar yaklaşmakta olan bir depremi tahmin edemezler, ancak daha uzun vadeli tahminler ve kısa uyarılar mümkündür.

Depremler Önceden Tahmin Edilebilir mi?

Washington Üniversitesi sismoloji ve jeolojik tehlikeler profesörü Harold Tobin, Pasifik Kuzeybatı Sismik Ağı'na başkanlık ediyor. Deprem tahmini ve tahmini arasındaki farkları ve şu anda bazı bölgelerde yürürlükte olan erken uyarı sistemlerini açıklıyor.

Bilim adamları belirli bir depremi tahmin edebilir mi?

Kısacası hayır. Bilim henüz eyleme geçirilebilir deprem tahminleri yapmanın bir yolunu bulamadı. Yararlı bir tahmin, bir zaman, bir yer ve bir büyüklük belirtebilir ve bunların hepsinin, değerli olması için yeterli önceden bildirimde bulunularak, oldukça spesifik olması gerekir.

Örneğin, California'da 2023'te bir deprem olacağını tahmin etsem, bu kesinlikle gerçekleşir, ancak bu yararlı değildir çünkü California'da her gün birçok küçük deprem olur. Ya da Pasifik Kuzeybatısında 8 büyüklüğünde veya daha büyük bir deprem olacağını tahmin ettiğimi hayal edin. Bu neredeyse kesinlikle doğrudur ancak ne zaman olduğunu belirtmez, bu nedenle yararlı yeni bilgiler değildir.

Depremler, tektonik plakaların yavaş ve sabit hareketleri yer kabuğundaki faylar boyunca gerilmelerin birikmesine neden olduğu için meydana gelir. Faylar gerçekte çizgiler değil, yerin kilometrelerce aşağısına uzanan düzlemlerdir. Üstteki tüm kayaların ağırlığından kaynaklanan muazzam basınçtan kaynaklanan sürtünme bu çatlakları bir arada tutar.

Deprem Nasıl Oluşur?

Bir deprem, fay üzerindeki gerilmenin sürtünmeyi yendiği küçük bir noktada başlar. İki taraf, saniyede bir veya iki mil hızla yayılan kırılma ile birbirinin yanından kayıyor. Fay düzleminde iki kenarın birbirine sürtmesi, kayanın her yöne hareket dalgaları gönderir. Bir taşı düşürdükten sonra gölette oluşan dalgalanmalar gibi, yeri sallayan ve hasara neden olan dalgalardır.

Deprem Önceden Uyarı Verir mi?

Çoğu deprem uyarı vermeden vurur çünkü faylar çevrelerindeki hareketli plakaların gerilimine rağmen kilitli ve sabittir ve bu nedenle kırılma başlayana kadar sessizdir. Sismologlar, bu ilk kırılmadan önce ölçecek güvenilir bir sinyal henüz bulamadılar.

Peki ya bir bölgede deprem olma olasılığı bilinebilir mi?

Öte yandan, bugün deprem bilimi, tahmin yerine tahmin olarak adlandıracağım şeyde uzun bir yol kat etti. Sismologlar, GPS teknolojisi ve diğer araçları kullanarak plakaların hareketini milimetre ölçeğinde hassasiyetle ölçebilir ve stresin biriktiği yerleri tespit edebilir. Bilim adamları, geçmiş depremlerin kayıtlı geçmişini biliyorlar ve hatta paleosismoloji yöntemlerini kullanarak zamanda daha da geriye gidebilirler: geçmiş depremlerin jeolojik olarak korunmuş kanıtları.

İleri ki Yıllar için Deprem Tahmin Edilebilir

Tüm bu bilgileri bir araya getirmek, bir arızanın kırılması için koşulların olgunlaştığı alanları tanımamızı sağlar. Bu tahminler, bir bölgede belirli bir büyüklükte veya daha büyük bir depremin gelecekte on yıllar boyunca meydana gelme olasılığı olarak ifade edilir. Örneğin, U.S. Geological Survey, San Francisco Körfez Bölgesi'nde önümüzdeki 30 yıl içinde 6,7 büyüklüğünde veya daha büyük bir deprem olasılığının %72 olduğunu tahmin ediliyor.

Bir deprem olabileceğine dair herhangi bir ipucu var mı?

Zarar veren 20 depremden sadece 1'inde ön şoklar vardır, bu da aynı yerde daha büyük bir depremden önce gelen daha küçük depremler. Tanım gereği, daha büyük bir tanesi gelene kadar ön şok değildirler. Tek başına bir depremin bir ön şok olup olmadığını anlamadaki yetersizlik, yararlı tahminlerin neden hâlâ elimizden kaçtığının büyük bir parçasıdır.

Bununla birlikte, son on yılda, Japonya'daki 2011 büyüklüğü 9.0 Tohoku depremi ve tsunami ve Şili'deki 2014 büyüklüğü 8.1 dahil olmak üzere, büyüklüğü 8 veya daha fazla olan bir dizi büyük deprem oldu. İlginç bir şekilde, bu çok büyük depremlerin daha büyük bir kısmı, ya sismometreler tarafından tespit edilen bir dizi ön şok şeklinde ya da GPS istasyonları tarafından tespit edilen yakındaki Dünya kabuğunun “yavaş kayma olayları” olarak adlandırılan hızlandırılmış hareketleri şeklinde bazı öncül olaylar sergilemiş gibi görünüyor. ” deprem bilim adamları tarafından.

Bu gözlemler, belki de en azından bazı büyük depremler için gerçekten öncü sinyallerin olduğunu gösteriyor. Belki de ardından gelen depremin büyüklüğü, ana olaydan önce fay bölgesinde başka türlü algılanamayan değişiklikleri daha tespit edilebilir hale getirdi. Bilmiyoruz, çünkü 8'den büyük depremlerin çok azı oluyor. Bilim adamlarının, hipotezleri istatistiksel yöntemlerle test etmemize izin verecek çok fazla örneği yok.

Aslında, deprem bilim adamlarının hepsi bugün depremleri tahmin edemeyeceğimiz konusunda hemfikir olsa da, artık temelde iki görüş var: Bir görüşe göre depremler, küçük etkilerin karmaşık basamaklarının sonucudur, atasözüyle başlayan bir tür hassas zincirleme reaksiyon.

Erken uyarı sistemleri nasıl çalışır?

Bugün gerçek bir atılım, bilim adamlarının şu anda Kaliforniya, Oregon ve Washington eyaletinde faaliyet gösteren USGS ShakeAlert gibi deprem erken uyarı sistemleri geliştirmiş olmalarıdır. Bu sistemler, sakinlerin mobil cihazlarına ve kamu hizmetleri, hastaneler, trenler vb. dahil olmak üzere kritik makinelerin operatörlerine bir uyarı göndererek, sarsıntı başlamadan birkaç saniyeden bir dakikaya kadar herhangi bir yerde uyarı verebilir.

Bu kulağa deprem tahmini gibi geliyor ama değil. Deprem erken uyarısı, bir fay üzerindeki bir depremin en başlangıcını tespit eden ve hasar veren dalgalar çok uzağa yayılmadan önce yerini ve büyüklüğünü otomatik olarak hesaplayan sismometre ağlarına dayanır. Sismik dalgalar daha yavaş hareket ederken algılama, hesaplama ve veri aktarımı ışık hızına yakın bir hızda gerçekleşir. Bu zaman farkı, erken uyarıya izin veren şeydir.

Öngörü hangi komplikasyonları getirir?

Her şeyden önce, depremler o kadar seyrektir ki, herhangi bir erken yöntemin doğruluğu kaçınılmaz olarak belirsiz olacaktır. Bu belirsizlik karşısında, bütün bir şehri veya bölgeyi boşaltmak gibi büyük bir eylemde bulunma çağrısını kim yapacak? Bir deprem gerçekleşmezse insanlar ne kadar süre uzak durmalı?

Sismoloji alanında sık sık depremlerin insanları öldürmediği, binaların öldürdüğü söylenir. Bilim adamları bugün deprem tehlikelerini tahmin etmede yeterince iyiler ki, en iyi hareket tarzı, olduğu bilinen herhangi bir alanda yer sarsıntısı durumunda güvenli ve dayanıklı olmaları için binaları, köprüleri ve diğer altyapıyı inşa etme veya güçlendirme çabalarını iki katına çıkarmaktır. Gelecekteki büyük depremlerden kaynaklanan risk. Bu önlemler, en azından öngörülebilir gelecekte, umut edilen bir deprem tahmini aracından çok daha fazlasını kurtaran can ve mallarda karşılığını alacaktır.

https://news.yahoo.com/

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Belirsizlikten dolayı oluşan korku, bireylerde güven duygusunu derinden sarsabiliyor. EMDR terapisi ile travmatik etkilerden uzaklaşmak mümkün.
  • Herkesin yas süreci kendine göre farklılık gösterebiliyor.
  • Kahramanmaraş depremlerine maruz kalan vatandaşlar için NP Sağlık Grubu ve bilim ortağı Üsküdar Üniversitesi tarafından hayata geçirilen Deprem Travma
  • Olası İstanbul depreminin oluşturduğu kaygıyla nasıl başa çıkılabilir?
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan deprem sonrası normalleşme sürecinde dikkat edilmesi gerekenleri anlattı
  • Randevu Al