Deprem Travma Psikolojisi

Depremden sonra kişiyi neler bekliyor

Şiddetli depremlerin travmalara yol açabileceğini belirten uzmanlar, “Bazı kişilerde kalıcı bir psikolojik sorun diyebileceğimiz durumlar yani Travma Sonrası Stres Bozukluğu oturabilir ve yerleşebilir. Erken müdahale önemli” uyarısında bulunuyor.

Depremden sonra kişiyi neler bekliyor

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Semra Baripoğlu, depremin travmaya yol açabileceğini söyledi.

Depremden sonra...Doğal bir afet olan depremin güçlü, şiddetli ve ciddi bir hasara neden olması halinde psikolojik travmaya yol açabileceğini kaydeden Baripoğlu, “Bu travmanın belirtilerinde kişi aşırı derecede korku yaşayabilir. Kişi ilk anda ve ilk dakikada şoka girebilir. Bazı kişilerde görüldüğü gibi tehlikeli bir kurtuluş yolu seçilebilir. Örneğin pencereden atlamak gibi. Çaresizlik ve panikleme duygusu yaşanabilir. Kişi kendini çaresiz hissedebilir, tabi ki ölüm korkusu o anda kişiyi etkisi altına alır. Örneğin hayatını kaybedeceği ya da bir şeylerin üzerine yıkılacağı ya da kendini sakat bırakacağı gibi bir korku oluşur” diye konuştu.

DEPREMLER TRAVMAYA YOL AÇABİLİR

Yaşanan travmanın izleyen günlerde de depremin şiddeti, kişinin yaşına, depreme nerede yakaladığına, bu deprem sırasında veya sonrasında herhangi bir sevdiğini veya yakınını kaybedip kaybetmeyişine göre değişebildiğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Semra Baripoğlu, “Deprem tabii ki kişinin psikolojik savunma sisteminin gücü ve güçlülüğü baş etme becerilerine bağlı olarak da şiddeti belirlenecek bir psikolojik travma etmenidir” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Semra Baripoğlu, depremden en ağır ve en kötü şekilde etkilenenlerde aşağıdaki belirtilerin ortaya çıkabileceğini ifade ederek “Sürekli bir korku, irkilme tepkisi, en küçük bir sesten etkilenme, uyku bozukluğu, iştahta azalma, ağlamalar, sürekli o anın gözünün önüne gelmesi kişi ve kimseyle konuşmak istememe gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bu belirtiler kişiden kişiye değişir ama sıklıkla görülen belirtiler bunlardır. Bazı kişilerde sık sık kendini kaybetmeye kadar belirtiler ortaya çıkabilir.”

Deprem sonrasında ve depremi çağrıştıran uyaranlardan korku da gelişebileceğini kaydeden Yrd.Doç.Dr. Semra Baripoğlu, “Bazı kişiler eve günlerce giremeyebilirler. Deprem sırasında bulundukları odaya giremeyebilirler. Çoğu kişi tabi ki çok ağır şiddette olmayan bir depremde hafif bir sallantıyı günler içinde atlatır. Bir psikolojik tablo gelişmeden o korkunun etkisinden kurtulabilir ama bazı kişilerde kalıcı bir psikolojik sorun diyebileceğimiz durumlar yani Travma Sonrası Stres Bozukluğu oturabilir ve yerleşebilir” dedi.

TRAVMA SONRASI STRES BOZUKLUĞU TEDAVİ EDİLMELİDİR

Travma Sonrası Stres Bozukluğu belirtileri baş gösterdiyse muhakkak profesyonel yardım, psikoterapi ya da ilaç tedavi destekli bir terapi almak gerektiğini vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Semra Baripoğlu, “Bu şikayetler birkaç haftayı geçmesine rağmen azalmıyorsa, uyku bozukluğu, iştahsızlık, depresif belirtiler ya da en küçük bir sesten irkilme hali, işine gücüne dikkatini verememe ve hayattan elini eteğini çekme gibi isteksizlik ve ilgisizlik hali devam ediyorsa, uykudan kabuslarla uyanma bu gibi belirtiler varsa mutlaka travmaya yönelik bir psikoterapi gerekiyorsa ilaç tedavisi ile destek almak lazım. Çünkü beyinde bu travmatik yaşantıların kaydedildiği bölgeler var ve bölgeler tetikleniyor.  Tekrarlanan veya depremi çağrıştıran uyaranlarla bile tetiklenebiliyor. Bu yüzden etkili bir tedavi almak kişinin fonksiyonlarını daha da kaybetmesini engelleyecektir. Yaşam kalitesini hızlı bir şekilde eski düzeye çevirecektir” dedi.

Paylaş:Bu yazıya 2 yorum yapıldı.
 • Sibel saydam yazdı:

  Avcılar göl tarafinda yakalandık depreme. Can ve mal kaybım olmadı. Enkaz çalışmalarını izlerken aklım yok gibiydi. Aniden nefes alamadım. Aylarca iğne ve ilaçla tedavi olmaya çalıştım. 20 yıl geçti aradan ben ama benim izlediğim acı içimden geçmedi. Bu gün yine atak geçirdim. Hemşire hanım deprem sonrası psikolojik destek almalısın dedi. Yıllar geçti dedim olurmu degim. Ama geçmemiş. Öylece kalmış içimde. Güvenli evler yapın lütfen. Birdaha benzer acılar olmasın


 • s yazdı:

  depreme 4 gün önce yakalandım, izmir bornovada. ilk saniyeler hafif sallantıdır diye bekledim ama şiddetini artırınca paniklemeye başladım haliyle. deprem 30-40 saniye sürmüştür ve ben o şiddetli sallantı sonrası şoktan çıkamadım. kendi kendime söylenip durarak balkona çıktım. herkes koşuşturuyordu panikle. aşağıda toplandık hepimiz. birileri gelip bayraklıda binaların yıkıldığını söyleyene kadar işin ciddiyetini kavrayamamıştım. geceye kadar korkunç bir bekleyişle gelecek haberleri bekledik dışarıda. öğretmenimin enkazda kaldığı haberi geldi. ve birdenbire içimde sabahtan beri tuttuğum şeyi kustum. ağlayıp durdum. o kadar dehşete düşmüştüm ki ben her şey kabus sanıyordum. daha sonra bu haberin yalan olduğunu ama çocuklarının enkaz altında kaldığını söylediler. saatler geçtikçe daha kötü haberler gelmeye başladı. daha dün gece o çocukların cansız bedenlerine ulaşıldığı söylendi. bir umut, yalandır diye bekleyip durdum. kabustan belki uyanırız diye bekledim. toparlamaya çalıştım kendimi ama fayda etmiyordu. hiçbir şey yalan değildi. her şey gözümüzün önünde acımasızca olup bitmişti işte. hala ölen canların haberlerini duyuyoruz ve ben artık dayanamıyorum. lütfen bir daha yaşanmasın bütün bunlar diye yalvarmak kalıyor geriye.


Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
 • İnsanlar yaşadıkları olaylar nedeni ile birçok durumda travma yaşayabilmekte ve bu olayların tekrarı gibi durumlarda korku hissine kapılmaktadır.
 • Depreme şahit olan kişilerde sıklıkla görülebilen panik ve anksiyete bozuklukları, ne yazık ki yaşam kalitesini doğrudan düşürüyor. Gün içerisinde kor
 • Daha önce yaşanmış olan ve etkileri unutulamayan olaylar insanlar üzerinde travmalara neden olabilmektedir.
 • Ülkemizin birçok bölgesi deprem kuşağında yer alıyor. Tarihsel süreç içerisinde defalarca deprem yaşamış olan Türkiye, buna bağlı psikolojik hastalıkl
 • Türkiye, deprem kuşağında bulunan bir ülke...
 • Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Çocuk Gelişimi Bölüm Başkanı, Prof. Dr. Nilgün Sarp depremin, çocuğun ruh sağlığı üzerine yapabileceğ
 • Randevu Al