DEPREM BEYİNLERİ SALLADI

DEPREM BEYİNLERİ SALLADI

Şaban Özdemir (NP GRUP)

Simav depremi zihinlerde saklanmış kaygı depremini uyandırdı. Uzmanlar uyarıyor depremi konuşup kaygıyı beslemeyin diyor.

 


Dün gece yaşanan ve Merkezi üssü Kütahya'nın Simav ilçesinde meydana gelen deprem adeta beyinleri salladı. İstanbul dâhil Türkiye'nin bazı bölgelerinde de hissedilen deprem paniğe neden oldu. Depremde 2 kişinin panikleyerek hayatını kaybettiği ortaya çıkarken çok sayıda yaralının olduğu da gelen bilgiler arasında. Uzman psikolog Yıldız Burkovik özellikle kaygılı kişilerin deprem görüntülerini izlememelerini, zihinlerini rahatlatmaları gerektiği konusunda uyarıyor.

Türkiye, deprem gerçeğini dün akşam 23:30 sıralarında Kütahya'nın Simav ilçesinde meydana gelen depremle bir kez daha yaşadı. 5.9 büyüklüğündeki deprem psikolojik olarak Türkiye'nin tamamını olumsuz etkiledi. Depremler ülkesi Türkiye, son yıllardaki depremlerle adeta korku, panik ve kaygı ülkesi haline döndü.

Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi psikologu Yıldız Burkovik deprem korkusu ve kaygısı üzerine vatandaşları uyarıyor. Simav depreminin zihinlerde saklanmış olan kaygı depremini uyandırdığını ifade eden Burkovik;

"Dün gece birçok insan heyecan ve panik halinde kendilerini sokağa attı, telefon başına ve ya tv başına geçerek gelişmeleri takip etti, saatlerce uyuyamadı. Bu duygu eskiden kalan ve parçalanmış paniklerin yeniden birleşmesini sağladı.

Bu kişilerin eğer panik duygusu ve atağı tedavi edilmediyse sadece parçalanıp kıyılara köşelere atıldıysa dün gece yine kaygı şeklinde kişilere yapıştı ve zamanla belki de büyümeye devam edecek.

Bunu gösterecek olan kişinin hayata bakışı, tavrı, anlayışı ve kendine koyduğu hedefler. Eğer tüm sallantılara rağmen korkuyla ve kaygıyla mücadele etmeyi, baş etmeyi kişi öğrendiyse Simav fazla bir şeyi tetiklememiştir. Ancak kaygıyla baş etmede eksiklikler varsa birçok durum yeniden tetiklenmiştir. Bu nedenle eğer kendinizi kötü, huzursuz ve aşırı bir olumsuzluk beklentisi içinde hissediyorsanız mutlaka profesyonel bir yardım almanızda fayda var.

Nasıl deprem zaman zaman aşağıdan vurup ve yandan beşik gibi sallıyorsa zihni ve gönlü de böyle sallananların birçok farklı sıkıntıları açığa çıkacaktır. 1999 depreminde açığa çıktığı gibi aynen.

KONUŞUP KORKUYU BESLEMEYİN


Kesinlikle bu konuyu sürekli konuşup korkuyu beslememek gereklidir ve doğru bilgiyi almak bu konuyla bilimsel olarak ilgilenenlerin söylediğini yapmak önemlidir.

Nasıl çocuklarımızı yetiştirirken nelerin yapılması ve yapılmaması gerektiğini kimi zaman uzmanlardan öğreniyorsan bu konuda da uzmanların yardımını alabilmek son derece mühimdir.

DEPREM GÖRÜNTÜLERİNİ İZLEMEK KAYGIYI ARTIRIYOR

Asla sürekli olarak deprem görüntülerini izlemeyin, genellikle bunlar izletilebilir ve kaygılı kişilerde bu zihinde kalabilir. Bu nedenle zihninizi dinlendirin ve rantlara kurban olmayın. Ayrıca unutmayın sizin tepkiniz evinizdeki kaygılı kişilerin de tepkisini sergilemesinde örnek olacaktır. Mantığınızı ön planda tuttuğunuz müddetçe her zaman ruh sağlığınız iyi olacaktır." Dedi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al