DENİZ SÜNGERİ İYİLEŞTİRECEK

DENİZ SÜNGERİ İYİLEŞTİRECEK

CUMHURİYET BİLİM TEKNİK EKİ

Mikrobiyolog Ute Hentschel-Humeida deniz süngerlerinin yardımıyla kanser ilacı üretilebileceğini keşfetti.

 


Süngerlerde kanser hücrelerinin bölünmesini önleyen milyarlarca bakteri yaşıyor. Biyoloğun açıklamasına göre şu sıralar süngerlerin içinde barınan bakterilerdeki etki maddesinin incelendiği on iki klinik araştırma devam ediyor. Bilim insanlarının hedefi uzunu vadede sıtma veya kanser gibi hastalıkları tedavi edebilmek.

600 milyon yıldır varlıklarını sürdüren süngerler daha çok tropik bölgelerdeki deniz diplerinde, mercan resiflerinde veya kayalıklarda yaşadıkları için düşmanlarına karşı korunaklılar. Süngerlerin zırh, pençe veya diş gibi savunma organları bulunmuyor, hatta bulundukları yerden uzaklaşamıyorlar bile. Bilim insanları süngerlerin bir tür kimyasal savunma sistemi geliştirdiklerini düşünüyorlar.

İşte bu kimyasal savunma insanlara da yarayabilir diyor Hentschel –Humeida. Son araştırmalar sonucunda sünger biyokütlesinin yarısının bakterilerden oluştuğu anlaşılmış. İşte bu bakteriler tıpta ve biyoteknolojide kullanılabilecek etki maddelerinin kaynakları diyor araştırmacı. Bu organizmalar laboratuvarda yetiştirilip, moleküler biyolojik yöntemlerle iyileştirildikten sonra kansere veya mikroplara karşı kullanılabilecek.

KUZEY AFRİKA’DA 15 BİN YILLIK TAŞ ALETLER

Teksas’ta bulunan 15.000 yıllık taş aletler, insanların Kuzey Amerika’ya bilinenden 2500 yıl daha önce yerleştiklerini gösterdi. Bugüne kadar Amerika’ya ilk yerleşenlerin Clovisler olduğu sanılıyordu.

Bu topluluk 13.200 yıl önce Bering Boğazı henüz bir kara köprüsüyken Alaska’ya geçmiş daha sonraları ise Güney Amerika’nın kuzeyine kadar yayılmıştı.

Texas A&M Üniversitesi’nden Michael Waters ve ekibi, Buttermilk Creek Complex bölgesindeki Debra L.Friedkin Site buluntu yerinde buldukları aletleri Clovis kültürünün aletleriyle karşılaştırınca büyük benzerlikler saptamışlar. Bu da Clovis’lerin alet yontma geleneğini kendilerinden önceki kültürün alet yapım tekniğinden geliştirdiklerini göstermekte diyor bilim insanları Science dergisinde.

Henüz adı konmamış topluluğun aletleri arasında da keskiler ve çift taraflı kullanılan aletler var. Pre-Clovis aletleri, Clovis kalıntılarının bulunduğu bir tabakanın altında bulunmuş. Walter’a göre bunlar kolay taşınabilir aletlerdi.

Aslında Wisconsin, Pennsylvania ve Florida gibi eyaletlerde daha önce gün ışığına çıkarılan aletler de Amerika’ya ilk yerleşenlerin Clovis’ler olmayabileceği düşüncesini doğurmuştu. Güney Amerika’daki altı buluntu yerinde bulunan aletler de Clovis dönemine ait olmasına rağmen bu kültürün belirgin özelliklerini taşımıyordu. Teksas’ta son olarak bulunan aletlerin yeni lüminesans tekniğiyle 15.500 yıl öncesine tarihlendirilmesi sayesinde artık Amerika’ya Clovis’lerden önce yerleşildiğini biliyoruz diyor Walter.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al