Deniz anası hakkında bilinmeyenler

Ay denizanası, yani bildiğimiz denizanası, ekolojik bir istilacı, yüzücülerin baş belası bir canlı olarak görülür. İşte deniz anası hakkında bilinmeyenler.

Deniz anası hakkında bilinmeyenler

Ay denizanası, yani bildiğimiz denizanası, ekolojik bir istilacı, yüzücülerin baş belası bir canlı olarak görülür. İşte deniz anası hakkında bilinmeyenler.

denizanasiGeçen ayki ay denizanası patlaması, İsveç'teki bir nükleer enerji santralinin su borularını tıkayarak kapanmasına yol açtı. Çapı 5 ila 38 santimetre arasında olabilen denizanası o kadar büyük bir endişe kaynağı ki, Güney Kore'de mühendisler onları denizde yüzerek yok eden bir robotik blender tasarladı. Ancak bazı araştırmacılar bu canlıların farklı bir özelliğiyle i lgi leniyor. Denizanaları, yeryüzünün en iyi yüzücüleri olabilir. Massachusetts'teki Woods Hole Deniz Biyolojisi Laboratuvarı'ndan Brad J. Gemmell ve başka birkaç araştırmacıyla beraber ABD Donanması destekli bir proje kapsamında Gimmell'in "geleneksel olmayan itiş gücü" adını verdiği olguyu araştırmak için denizanalarının hareketlerini analiz etti. Bilim insanları, denizanasının iki aşamaları yüzme hareketi boyunca neler olduğunu daha iyi anlayabilmek için "ulaşım maliyeti" adlı yeni bir enerji hesaplama metodundan yararlandı. Denizanası ilk aşamada çanını açıyor ve suyu arkasına alarak kendini öne itiyor. Çan, daha sonra eski şekline dönerek tekrar suyla doluyor. Eski araştırmalar denizanasının dinlenme ve suyla dolma evresinde ikinci kez kendini öne ittirdiğini gösterdi ama denizanasının o süreçteki enerji tüketimini hesaplamadı. Denizanasının o dönemde aslında hiçbir şey yapmadığı ortaya çıktı. Çandaki elastik doku, lastik gibi çanı eski haline getiriyor. Bu hareket denizanasının altında, onu ileri doğru iten ve girdap adı verilen bir su hareketi oluşturuyordu. Araştırma ikinci itişin denizanasının kat ettiği mesafenin yüzde 30'undan sorumlu olduğunu keşfetti. Bu, suda itilen uyuşturulmuş denizanaları için bile geçerliydi. Çanın tekrar oluştuğu ve denizanasının ileri itildiği ikinci süreç tamamen mekanikti. Bulgular, ABD Donanması için yararlı olabilecek itiş gücü kavramı hakkında bazı ipuçları sunuyor. Düşük enerjili bir itiş gücü, hızlı hareket edip kıvrakça dönen herhangi bir okyanus aracını çalıştıramaz ama bir pozisyon tutturması ya da daha yavaş bir tempoda hareket etmesi gereken izleme cihazları için yararlı olabilir. Gemmell, denizanasının hareket etmek için çok az enerji harcamasından dolayı üremeye çok daha fazla enerji ayırabildiğini düşünüyor. THE NEW YORK TIMES
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Geçirdiğiniz çocukluk gelecekteki yaşlılığınızı belirliyor. Bana çocukluğunu anlat, sana nasıl bir yaşlı olacağını söyleyeyim!
  • Hayatın deneyleri ve darbeleri bazılarımızı olgunlaştırır, bazılarımızı imha eder. Herkes iki yoldan birini seçmek zorundadır. Ya olgunlaşacağız ya da
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Randevu Al