DENGESİZLİĞE DİKKAT

DENGESİZLİĞE DİKKAT

REUTERS

Araştırmada, aneuploidie adlı kromozom sayısındaki dengesizliğin bazı kanser türlerine yol açabileceğini belirtiyor.

Araştırma, aneuploidie'nin kişinin organizmasındaki hücrelerde bulunan  kromozom sayısında dengesizlik yaratığı ve genelde tespitlerin, kanserli  hücrelerdeki kromozom sayısının normal hücrelerdeki kromozom sayısına göre  anormal olduğunu gösterdiğini vurguluyor.

Mayo hastanesinden yapılan açıklamada, araştırmacıların, bugüne kadar  genetik mutasyonların yol açtığı hücre bölünmesi sırasında kromozomlarda meydana  gelen hatalı ayrışmanın kansere neden olduğunu düşündükleri ifade edildi.

Araştırmayı kaleme alan ekipten Jan van Deursen, "Fareler üzerinde  yaptığımız deneyler sırasında, aneuploidie'nin kansere yol açtığını teyit ettik"  dedi.

Araştırmada yapılan deneyler sonucu, kromozomların tam ayrışmaması veya  hatalı ayrışması yüzünden bir kromozomun eksildiği ve hücrenin tümörü yok etme  kabiliyetini yitirdiği kaydedildi.

Mayo hastanesinin sözcüsü Bob Nellis, "Kromozom sayısında dengesizlik  bulunan hücre kansere 'Gel beni yakala' diyor, bu durum bir bilgisayarın  antivirüs yazılımını kayıp etmesi gibi bir şey" diye konuştu.

Aneuploidie'nin kansere yol açıp açmadığı tartışmalarını sonuca bağlamayı  amaçlayan araştırmaya göre, kolon ve lenf kanseri, aneuploidie'nin yol açtığı  kanser türleri arasında bulunuyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al