Deneyim sayesinde daha akıllı

Danimarkalı ve Alman bilim insanlarının Current Biology dergisindeki yazılarına göre şempanze ve orangutanlar da uzun vadeli hatırlama yetisine sahip.

Deneyim sayesinde daha akıllı

Danimarkalı ve Alman bilim insanlarının Current Biology dergisindeki yazılarına göre şempanze ve orangutanlar da uzun vadeli hatırlama yetisine sahip.

deneyimsayesindeİnsanlar çok eskilerde kalan anıları bile hatırlayabilirler. Anılar mesala bir kokuya, tada ya da sese reaksiyon vererek canlanabilirler veyahut da insanlar yeni görevlerin yerine getirilmesi sırasında deneyimlerden yararlanarak eskileri hatırlarlar. İnsansı maymunlarda bu tür yetilerin bulunduğu daha önce bilinmiyordu. Oysa bilim insanları şimdi, primatların üç yıl önceki bir deneyde kullandıkları alet arayışını hatırladıklarını söylüyorlar. Deneyler üç yıl önceki gibi aynı şekilde düzenlenmiş. Aletler, daha önce de olduğu gibi nesnelerin altına saklanmış. Şempanzeler ve orangutanlar kısa bir süre içinde aletleri nerede bulacaklarını hatırlamış. Maymunların aletleri çok çabuk bulmaları bilim insanları için şaşırtıcı olmuş. Aynı deneye üç yıl önce de katılan maymunlar aletleri beş saniye içinde bulurken, kontrol grubundakiler beş dakika sonra bile bulamamışlar. Bu da maymunların üç yıl önceki deneyimlerini hatırladıkları ve bu sayede aletleri çok çabuk bulabildikleri anlamına geliyor. Sadece on dört gün geride kalan bir tecrübeyi de hatırlayan maymunlar, kendilerine verilen görevleri kısa sürede yerine getirmiş. Bilim insanları yakın ve uzak zamanda yaşanan deneyimler arasında farklılıklar olabilir diyor. Şempanzelerin, orangutanların ve insanların kişisel deneyimlerin hatırlanmasında ortak özellikler paylaşıyor olabilirler. Primatların hatırlama yetisi, insanın otobiyografik belleğinin özelliklerini yansıtıyor. BİLİM TEKNOLOJİ EKİ
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Geçirdiğiniz çocukluk gelecekteki yaşlılığınızı belirliyor. Bana çocukluğunu anlat, sana nasıl bir yaşlı olacağını söyleyeyim!
  • Hayatın deneyleri ve darbeleri bazılarımızı olgunlaştırır, bazılarımızı imha eder. Herkes iki yoldan birini seçmek zorundadır. Ya olgunlaşacağız ya da
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Randevu Al