Denememeniz gereken bitkisel takviyeler

Denememeniz gereken bitkisel takviyeleri biliyor musunuz?

Denememeniz gereken bitkisel takviyeler

Takviye Güvenliği

Bu ürünler zararsız gibi görünebilir. Ne de olsa, yemek pişirirken her zaman şifalı otlar kullanmayı tercih ederiz. Ancak, özellikle de belirli tıbbi durumlarınız varsa veya bazı ilaçlar alıyorsanız, güvenli olmayabilir. Herhangi bir takviye almadan önce doktorunuzla konuşun.

Sarı Kantaron

Bu popüler ek takviye sık sık depresyon, endişe ve uyku sorunları için alınır. Ancak baş ağrısı, bulantı, baş dönmesi ve ağız kuruluğu gibi yan etkilere neden olabilir, Güneşten yanma olasılığını artırabilir. Kalp ilaçlarından antidepresanlara ve hatta doğum kontrol haplarına kadar belli ilaçları alırsanız sorunlara da neden olabilir. Ve bazı kemoterapileri daha az etkili hale getirebilir.

Kava

Kava kökünün endişe ve uykusuzluğa yardım ettiği biliniyor. Ancak hepatit gibi karaciğerde hasara neden olabilir. Bu nedenle karaciğer veya böbrek problemleriniz varsa kullanmanız tavsiye edilmez. Kava ayrıca alkol alırsanız ya da yan etkisi uykuya sebebiyet veren ilaçlarla beraber kullanırsanız tehlikeli olabilir.

Ginkgo

İnsanlar genellikle hafızalarını geliştirmek için takviyeyi kullanır. Bazıları ginkgo biloba'nın diğer sağlık koşullarının yanı sıra dolaşım, zihinsel işlev ve uçak ve deniz tutmalarına da yardımcı olduğuna inanılıyor. Ancak kanınızı inceltebilir ve kanamaya neden olabilir. Kan inceltici ilaçlar kullanıyorsanız  risk oluşturur.

Arnika

Arnika bitkisinin yağının, ağrı, şişkinlik ve zedelenmeden kaynaklanan ağrının azalmasına da yardımcı olduğunu düşünülüyor. Bazı kişileri kabızlığa yardımcı olması için kullanıyorlar. Ancak bu otu tüketmek tansiyonunuzu yükseltebilir, taşikardiye ve nefes darlığına neden olabilir. Karaciğerinize zarar verebilir, hatta komaya veya ölüme neden olabilir.

Zencefil

İnsanlar bunu ameliyat, kemoterapi veya hareket hastalığının neden olduğu mide bulantısını hafifletmek için alırlar. Bazen artrit veya diğer eklem ağrısını tedavi etmek için kullanılır. Ancak zencefil kanın pıhtılaşmasına, kalp ritimlerinin bozulmasına, kan basıncı ve kan şekeri seviyelerinde sorunlara neden olabilir. Kan inceltici veya şeker hastasıysanız, bunu almadan önce doktorunuza danışın.

 (Goldenseal) Altınmühür

Yerli Amerikalılar arasında uzun bir geçmişi olan bu ilaç, kabızlık ve soğuk algınlığı, göz enfeksiyonları ve hatta kanser için kullanılır. Ancak goldenseal kalbinizin ritmini etkileyebilir, kanın pıhtılaşmasını etkileyebilir ve kan basıncınızı düşürebilir. Kan pıhtılaşma sorunlarınız varsa veya tansiyon ilaçları kullanıyorsanız, önce doktorunuza danışmalısınız.

Aloe Vera

Bu bitkinin yanık veya yara üzerine sürülmesi, iyileşmesine veya daha iyi hissetmesine yardımcı olabilir. Ancak ağız yoluyla kullanımında anormal kalp ritmine veya böbrek sorunlarına neden olabilir. Diyabetiniz varsa kan şekeri seviyenizi de düşürebilir.

Ephedra Bitkisi

Ma huang olarak da bilinen bu bitki Çin ve Hindistan'da binlerce yıldır öksürük, baş ağrısı ve soğuk algınlığı semptomlarının tedavisinde kullanılmaktadır. Günümüzde bir süre, insanların kilo vermelerine ve enerji almalarına yardımcı olmak için kullanıldı. Ancak yapılan araştırmalar kalp problemleri ve felç olasılığını artırabileceğini ve kalp atışlarında ve kan basıncında bir artışa neden olabileceğini buldu. Doktorlar ayrıca birçok kalp ilacı ile ölümcül etkileşimler olabileceği konusunda uyarmasının ardından FDA efedra bitkisini gıda takviyesi olarak yasakladı, ancak yine de bazı bitkisel çaylarda kullanılabiliyor.

Ginseng

İnsanlar Gingengi yaşlanmayı yavaşlatacağını umarak kullanırlar. Bazı kişiler diyabet, bağışıklığı artırmak veya seks konusunda yardımcı olması için kullanıyorlar. Ancak kan şekerini düşürmesi dolayısıyla, diyabetli insanlar için sorunlara neden olabilir. Ayrıca, kan inceltici alırsanız almamalısınız.

Karayılan otu

Bu bitkinin gıda takviyesi, genellikle sıcak basmaları ve gece terlemeleri gibi menopoz semptomları için kullanılır. Bazı kadınlar ise PMS konusunda yardımcı olması için kullanır. Ancak karaciğer problemi olan istinasız herkes bu bitki takviyelerini kullanmayı bırakmalıdır, çünkü iltihaplanma veya karaciğer yetmezliğine neden olma ihtimali vardır. Ayrıca, meme kanseri olan kadınlar, ile yeterince araştırma yapılıp nasıl etkileyeceği konusunda bulgular elde edilene kadar kaçınılmalıdır.

Sarımsak

Bazı insanlar yüksek tansiyona yardımcı olduğuna inanır ve soğuk algınlığı semptomlarını tedavi edebilir. Araştırmalar, kolesterolünüzü de biraz azaltabileceğini gösteriyor. Çoğu insan için güvenli, ancak sarımsak kanınızı inceltebilir. Kalp sorunları için kan inceltici ilaçlar kullanıyorsanız, kanama riskinizi artırabilir.

Meyan kökü

Bazı insanlar bunu öksürük, mide ülseri, bronşit, enfeksiyon ve boğaz ağrısını tedavi etmek için kullanır. Ancak kan basıncınızı yükseltir ve kalp ritminde sorunlara neden olabilir, bu nedenle kalp sorunlarınız varsa önce doktorunuza danışın. Aşırı miktarlar ayrıca böbrek hastalığı olan insanlar için sorunlara neden olabilir.

Isırgan otu

Isırganın alerji ve artrit, böbrek ve mesane taşları ve idrar yolu enfeksiyonları ile yardımcı olduğu düşünülmektedir. Bazı insanlar kepekle savaşmak için saç derisi üzerinde kullanırlar. Ancak ısırgan vücudunuzun suya tutunmasına neden olabilir, bu nedenle kalp veya böbrek problemleri nedeniyle diüretik kullanıyorsanız almamalısınız.

Gümüşdüğme Bitkisi

Gümüşdüğme bitkisi, genellikle migrenleri önlemeye çalışmak için alınır. Bazı insanlar da artrit ve alerji için alırlar. Ancak kanın pıhtılaşmasına sebebiyet verebileceği için kalp hastalığı veya kan rahatsızlığı olan kişiler için sakıncalı olabilir.

WEBMD

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Soğuk algınlığı, Üst solunum yoluna bağlı olarak gelişen soğuk algınlığı 200’den fazla farklı virüsten kaynaklanabilir. Soğuk algınlığına Portakal su
  • Çörek otu, çörek otu, roma kişnişi olarak da adlandırılan çörek otu (Nigella sativa), keskin kokulu tohumları için yetiştirilen, baharat olarak ve şif
  • Genelikle kan pıhtısı nedeniyle bir veya daha fazla sayıda akciğer damarının tıkanması akciğer embolisi olarak tanımlanıyor.
  • Hipoglisemi, vücuttaki glikoz değerinin yani kandaki şekerin normalden düşük değerde olması durumudur. Hipoglisemi diyabet ile ilişkilidir. Fakat nadi
  • Hemogram, kanda bulunan hücrelerin hem sayısını hem de oranını tespit eden kan testidir. Halk arasında tam kan sayımı adıyla bilinir. Kan dolaşımındak
  • Diyabet hastalarında beslenme ve yaşam alışkanlıklarının kan şekeri kontrolünde çok önemli olduğunu belirten Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Aytaç Atamer, “
  • Randevu Al