Demir eksikliği olanlar neler yemeli?

Vücudumuz için oldukça önemli bir mineral olan demir, eksikliği halinde birçok sorunu beraberinde getiriyor. Eğer sizin de demir eksikliğiniz varsa bu besinleri mutlaka not edin.

Demir eksikliği olanlar neler yemeli?
Paylaş:

Halsizlik, yorgunluk, güçsüz bağışıklık sistemi, saç ve tırnaklarda görülen cansızlık ve yıpranmaların en önemli nedenlerinden biri demir eksikliğidir. Genellikle sağlıksız beslenme nedeniyle ortaya çıkan demir eksikliği ile baş etmek için içeriğinde bol miktarda demir olan yiyecekleri tüketebilir, bu rahatsızlığın önüne geçebilirsiniz.

PROTEİN DEPOSU KIRMIZI ET

Kırmızı et demir açısından oldukça zengindir. Demir eksikliği yaşayanlar haftada 1-2 kez, yağsız, kırmızı et tüketerek sağlıklı beslenmede büyük bir adım atabilir.

ÇİÇEK POLENLERİNDEN GELEN GÜÇ: BAL

Kan şekerini düzenleyen balın içerisinde pek çok mineral bulunur. Manganez ve bakırın yanı sıra demir açısından da zengin yiyecek, tek başına ya da bitki çaylarını tatlandırmak için kullanılabilir.

C VİTAMİNİ ONLARDAN SORULUR: TURUNÇGİLLER

C vitamini, demirin emilimini artırıp vücuda olan etkilerini daha kolay aktif hale getirir. Bu nedenle demir içeren besinler kadar C vitamini içeren besinler tüketmek de çok önemlidir. İçeriğinde bol miktarda C vitamini bulunan portakal, mandalina, greyfurt ve limon gibi turunçgilleri tüketerek demir emilimini arttırabilirsiniz.

HEM C VİTAMİNİ HEM DEMİR KAYNAĞI: YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER

İçeriğinde hem demir hem de demir emilimini arttıran C vitamini bulunan yeşil sebzeler, demir eksikliği yaşayan kişiler için oldukça önemlidir. Ispanak, brokoli, kıvırcık, lahana gibi yeşil yapraklı sebzeleri tüketerek daha dinç ve zinde olabilirsiniz.

OLGUNLAŞMIŞ MUZUN DEMİR ETKİSİ

Muz demir açısından oldukça zengin bir besindir. Olgunlaşmış ve hatta hafif yumuşamış muzları tercih edebilirsiniz. Bal ve muz ile yapacağınız meyve salatasını haftada bir-iki sabah tüketerek demir eksikliğini azaltabilirsiniz.

HÜRRİYETBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: