Deliler hastanesi, tımarhane algısı değişti

Uzmanlar, eskiden ruh ve sinir hastalıkları hastanelerine ağır ruhsal sorun yaşayan hastaların geldiğini ancak şimdi gece uyuyamayan kişinin ertesi gün gelip psikiyatr ya da psikoloğuna danışabildiğini söyledi.

Deliler hastanesi, tımarhane algısı değişti

Uzmanlar, eskiden ruh ve sinir hastalıkları  hastanelerine ağır ruhsal sorun yaşayan hastaların geldiğini ancak şimdi gece  uyuyamayan kişinin ertesi gün gelip psikiyatr ya da psikoloğuna danışabildiğini söyledi. Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları  Hastanesi Başhekimi Dr. Osman Salış, eskiden ruh ve sinir hastalıkları  hastanelerine ağır ruhsal sorun yaşayan hastaların geldiğini ancak şimdi gece  uyuyamayan kişinin ertesi gün gelip psikiyatr ya da psikoloğuna danışabildiğini  söyledi.

Salış,artık ruh ve sinir hastalıkları  hastanelerine 'deliler hastanesi, tımarhane', psikiyatr ve psikologlara da “deli  doktoru' olarak bakılmadığını belirtti.

DEPRESYONDAN KOLAYCA KURTULUN

Geçmişte, ağır ruhsal sorun yaşayan hastaların ruh ve sinir hastalıkları  hastanelerine başvurduklarını, bu nedenle toplumda, “deliler hastanesi”  algısının geliştiğini anlatan Salış, “Ağır ruhsal sorun yaşayan hastalara biz  'psikotik bozukluğu olan hastalar' diyoruz. Bu hastaların zaman zaman  hareketlerini kontrol altında tutamadıkları davranışları olabilir. Halkın gözünde  de ruh sağlığı hastası denildiği zaman hep bu canlanmıştır. Şimdiye kadar  insanların bu hastaları 'deli' gözü ile görmesi, bunların yatırıldığı yere de  'tımarhane' gözü ile bakması bir alışkanlık haline gelmiş” dedi. Tıp ilerledikçe ruh sağlığında yalnızca psikotik vakalara değil,  'nevrotik' vakalara yönelik de sağlık hizmetlerinin geliştiğini belirten Salış,  şöyle devam etti: “İnsanın bir moral bozulmasıyla strese girdiği zamanlar olur. Hayatında  gayet başarılı bir iş adamı, iş kadını, sanatçı, esnaf iken, başarılı bir meslek  sahibi iken öyle dönemler olur ki kişi hayattan zevk alamamaya başlar. Biz bu  grup hastalara nevrotik hasta grubu diyoruz ki bu hepimizin başına gelebilecek,  hepimizi zaman zaman rahatsız edebilecek bir olgu. Ruhsal sorunlarla alakalı iki  grubun da mutlak suretle profesyonel yardım alması gerekiyor. Tıbbın gelişmesiyle  bu konuda sunulan hizmetlerin artması, nevrotik grup dediğimiz insanların da  profesyonel bir yardım alma ihtiyacını yavaş yavaş ortaya çıkarmıştır.”

“ALGI DEĞİŞTİ” “Psikiyatr ve psikologlara rahat ulaşabilmek, bu alanda sunulan  hizmetlerin artması, fiziki şartların iyileşmesi, halk arasında 'deliler  hastanesi, tımarhane' algısını değiştirdi” diyen Salış, şöyle konuştu:

“Hepimiz, tüm insanlar zaman zaman inişli çıkışlı dönemler  geçirebiliriz. Eğer kendisi üstesinden gelemiyorsa profesyonel bir yardıma da  ihtiyacı vardır. Nasıl ki bir şeker hastasının ömür boyu ilaç kullanması  gerektiği malumsa, bu tür rahatsızlığı olanların da dönem dönem bu alanlara  başvurması doğaldır, başvurması da gerekir. Üstelik rutin işleyiş sırasında bile  kişi sıkıldığında, bunaldığında farklı bir profesyonel bakış açısı mutlak  gerekli. Bu durumda en başta müracaat edilecek kişi psikiyatrlardır. Dolayısıyla  ruh ve sinir hastalıkları hastaneleridir, bu konudaki merkezlerdir. Bu  hastanelere deli hastanesi gözüyle bakılması hoş bir durum değildir. Bu hepimize  hitap eden kurumdur, hastanedir.” A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Hayatın deneyleri ve darbeleri bazılarımızı olgunlaştırır, bazılarımızı imha eder. Herkes iki yoldan birini seçmek zorundadır. Ya olgunlaşacağız ya da
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Randevu Al