‘Değerlisin, sağlıklı kal’ Türkiye'ye örnek proje gösterildi

Üsküdar Üniversitesinin desteğiyle Bursa’da madde bağımlılığının önlenmesi maksadıyla hayata geçirilen ‘Değerlisin, sağlıklı kal’ projesi, TBMM ve Başbakanlığın yayımladığı uyuşturucu faaliyet raporunda örnek proje olarak gösterildi.

‘Değerlisin, sağlıklı kal’ Türkiye'ye örnek proje gösterildi

Türkiye’de ilk defa Yıldırım Belediyesinin öncülüğünde Üsküdar Üniversitesinin desteğiyle gerçekleştirilen “Değerlisin, sağlıklı kal” sloganıyla başlatılan ve zararlı alışkanlıkların önlenmesini hedefleyen proje, TBMM ve Başbakanlığın yayınladığı uyuşturucu faaliyet raporunda örnek proje seçildi.

Projeye Bursa Valiliği, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, Yıldırım Kaymakamlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Müftülüğü ve Birlik Vakfı iş birliğiyle gerçekleştirildi.

Üsküdar Üniversitesi Bağımlılık Uygulama ve Araştırma Merkezi ile NP AMATEM’in özverili çalışması kapsamında aile hekimlerinden sağlık çalışanlarına, Yıldırım Toplum Sağlığı Merkezi çalışanlarından okul yöneticilerine, anne ve babalardan din görevlilerine, muhtarlardan psikolojik danışmanlık ve rehberlik öğretmenleri ile gençlere kadar toplam 9 bin 913 kişiye eğitimler verildi.

Proje ile uyuşturucu bağımlılığını önleme konularında doğru, güncel ve standart bilgilendirme ve eğitimlerin sağlanması, madde bağımlılığını önlemede toplumsal bilinç düzeyinin arttırılması, Yıldırım bölgesinde belirlenen aile hekimliği birimleri üzerinde çocuğun ve ergenin psikososyal gelişimin destekleme programları ile birinci basamakta vaka bazlı erken müdahale sisteminin geliştirilmesi hedeflendi. Proje kapsamında bu alanlara yönelik çalışmalar yürütüldü.

Projenin birçok krizi önlediğine dikkat çeken, projenin oluşturulma aşamasında epeyce çalışıldığını ifade eden Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Türkiye'ye örnek olabilecek bir proje diyerek yola çıktığımız projemizin TBMM ve Başbakanlığın bu çalışmamızı örnek göstermesi bizi mutlu etmiştir. Projede emeği geçen tüm paydaşları tebrik ediyorum.” Dedi.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Hayvana şiddet, anti-sosyal kişilik bozukluğunun habercisi…
  • Kadına yönelik şiddetin sadece maruz kalan kadınları değil, aileleri ve tüm toplumu etkilediğini belirten Uzman Klinik Psikolog Solin Çekin, şiddetin
  • Gelecekle ilgili bilgiye ulaşma isteği, takıntıya dönüşebilir.
  • Korku anında ‘Dur, Düşün, Eyleme Geç’ kuralı uygulanmalı. Krize önlem almak beceriye dönüşmeli.
  • Borsada yatırım yapan pek çok kişinin kararları, aldıkları olumlu ya da olumsuz haberler ve edindikleri bilgiler karşısında şekillenebiliyor.
  • Tükenmişlik sendromu ve değersizlik hissi, sessiz istifaya yol açabiliyor.
  • Randevu Al