DEĞER HİSSİ ÖNEMLİ

DEĞER HİSSİ ÖNEMLİ

Şaban Özdemir (NP GRUP)


Siyasetçilerin toplumla ilgilenmesi ve topluma değer verdiği hissini göstermesi gerekir diyen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bu anlamda sıcak temasın büyük etkisi olduğunu söyledi.

 


Tarhan seçimlerde ancak bu şekilde katılımcılık artar dedi.

12 Haziran seçimlerinde son viraja girildi. Siyasiler son kozlarını oynarken seçim meydanlarında tansiyon yükseliyor, heyecan günden güne artıyor. Siyasilerin sosyal medyayı kullanmaları, partilerin yürüttüğü seçim kampanyaları ve liderlerin şiddeti artan söylemleri TRT TÜRK'te yayınlanan Seçim Akademesi Programında konuşuldu. Programa Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan da katıldı. Daha çok kampanyaların toplum üzerindeki psikolojik etkilerini değerlendiren Tarhan önemli açıklamalarda bulundu.

Rektör Tarhan;

İLGİ KATILIMI ARTIRIYOR


İnsanlar kendileriyle ilgilenildiğini hissetmezse sizin bildiklerinizle de ilgilenmez. Bu noktada siyasetçilerin toplumla ilgilenmesi gerekir. Topluma değer verildiğini hissettirmesi katılımcılığı da artıracaktır. Sıcak temasın büyük etkisi var. Toplumla temas içinde olmazsa siyaset denetimsiz kalır ve bir bakıma devlet farklı halk farklı dili konuşur.

SOSYAL MEDYA BU SEÇİMLERDE BELİRLEYİCİ OLACAK

Her grubun farklı aktiviteleri oldu. Siyasilerin sosyal medyayı iyi kullandığını söyleyebiliriz. Artık küçük bir haber her yere kolaylıkla ulaşıyor. Sosyal medya bu seçimlerde biraz daha belirleyici olacak. İnsanlar artık bilgiye çok daha kolay ulaşıyor. Önceleri siyasiler toplumu rahatlıkla yanıltabiliyordu ve bu durum seçimlerden sonra anlaşılıyordu. Şuanda yalancının mumu twitter'e kadar yanar. Dürüst olmayan, sözünde durmayan ilkesiz bir söz anında sosyal medyada karşı tez geliştirip yaygınlaşıyor. Siyasetçiler dürüst olmak zorunda çünkü açık bir toplum var artık. Açık iletişim var. Verilen sözler bir şekilde insana ayna şeklinde dönebiliyor.

GEMİ METAFORU GERÇEĞİ

Toplum ve bireyler şuna bakıyor sanılıyor. Duygularım, beklenti ve ihtiyaçlarımın ne kadarını kim karşılıyor. Seçmen davranışını belirleyen şeyler kişisel ihtiyaçlar olarak düşünülüyor. Ancak gemi metaforunun varlığını unutmamak gerekiyor. Gemide seyreden kişi kendini tek yolcu olarak görmeyip, geminin çıkarını gözetip bu anlamda tercihte bulanabiliyor. En iyi Türkiye'nin ihtiyaçlarını kim karşılar deyip oy veriyorlar.

Siyasilerin canlı yayında bir araya gelip kamuoyu önünde tartışması yönündeki soru üzerine ise Rektör Prof. Dr. Nevzat Tarhan;

"Aynı platformda konuşulup, tartışılmasının seçmen üzerinde etkisi mutlaka olur. Sayın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun soğuk kanlı bir yapısı var. Tartışmada bu kişilik ona artı katıyor. Kılıçdaroğlu, karşı tarafı sinirlendirip rahat hata yaptırabilme özelliğine sahip. Sansasyona neden olabilir. Bu özellikleri nedeniyle avantajlı durumda. Bunu da başbakanın çok iyi fark ettiğini tahmin ediyorum ben. Söylenecek bir cümle kariyeri bitirebilir." Dedi.
 
Tarhan, gerilim üzerinden yapılan siyasetin kısa sürede kazandırdıysa da orta ve uzun vadede hep ciddi şekilde kaybettirdiğini söyledi. Rektör Tarhan son haftada siyasetin negatif değil de pozitif şeyler üzerinden yapılmasının Türkiye'ye kazandıracağını söyledi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al