Davranış şekilleri ve alışkanlıklar teknolojiyle değişiyor!

Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Barış Bulunmaz’ın “Gelişen Teknolojiyle Birlikte Değişen Pazarlama Yöntemleri ve Dijital Pazarlama” başlıklı makalesi TRT Akademi Dergisi’nde yayınlandı.

Davranış şekilleri ve alışkanlıklar teknolojiyle değişiyor!

Doç. Dr. Barış Bulunmaz, TRT Akademi Dergisi’nin “Dijital Medya” temalı ikinci sayısında yayınlanan makalesinde gelişen teknolojiyle birlikte değişen pazarlama yöntemleri ve dijital pazarlama yöntemleri ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Davranış şekilleri ve alışkanlıklar teknolojiyle değişiyor!Teknolojinin değişim hızı ve yenilenme sürecinin her geçen gün çok daha hızlı bir şekilde ilerlediğini belirten Doç. Dr. Bulunmaz, bu doğrultuda sosyal yaşamdan kurumsal işleyişe kadar pek çok alanda önemli değişikliklerin yaşandığına dikkat çekti.

İnsanların davranış şekilleri ve alışkanlıkları teknolojinin yarattığı yeni düzene bağlı olarak farklı bir eksene doğru kaydığını, ticari kurumların da müşterileri ile olan ilişkileri ve iletişimlerinin değiştiğini ifade eden Doç. Dr Bulunmaz, makalesinde şu görüşlere yer verdi:“Bu değişim farklı stratejileri ve pazarlama yöntemlerini de beraberinde getirmiştir. Geleneksel pazarlama yöntemlerinden farklı olarak müşteri ile iletişimin önem kazandığı pazarlama iletişimi unsurları ön plana çıkarken, zaman içerisinde teknoloji ile birlikte pazarlama iletişiminin tüm unsurlarının entegre bir şekilde kullanılmasını gerektiren bütünleşik pazarlama iletişimi kavramı ortaya çıkmıştır. Verileri toplamanın, ölçmenin ve değerlendirmenin teknolojinin yarattığı imkanlara bağlı olarak daha net sonuçlara götürdüğü de yadsınamaz bir gerçektir. Teknolojinin, internetin ve yeni iletişim teknolojilerinin yarattığı bu yeni pazarlama dünyası, kurumların hedef kitlelerine ulaşmalarında dijital pazarlama olarak adlandırılan yeni bir yöntemi de kullanmalarına olanak sağlamıştır.”

Davranış şekilleri ve alışkanlıklar teknolojiyle değişiyor! 2
Doç. Dr Bulunmaz, makalesinde öncelikli olarak pazarlama, pazarlama iletişimi ve bütünleşik pazarlama iletişimi kavramlarına yönelik olarak teorik bir çerçeve çizerek dijital pazarlamaya ilişkin bilgiler verdi.

Doç. Dr Bulunmaz, makalesinde Türkiye’deki dört büyük teknoloji perakende mağazasının dijital pazarlama alanında yaptığı çalışmaları ve sosyal medya pazarlaması özelinde inceleyerek değerlendirmelerde ve analizlerde bulundu.

ÜHA

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Sıcak suyla mı soğuk suyla mı yıkamalı? Havlu mu yoksa kurutma makinesi mi, anti-bakteriyel sabun mu yoksa normal sabun mu kullanmalı? En etkili el yı
  • Kırda yaşamak gerçekten daha mı sağlıklı? Kırlarda yaşamak ömrü uzatır mı? Bilim açıkladı.
  • Huzursuzluk ve kavgadan hoşlanmayan, sevdiklerine düşkün, sabırlı ve çalışkan olurlar. Kimsenin bir şeyinde gözü olmayan, kendi çalışıp kazanmaktan ya
  • İnsanları daha ucuza satın alabilecekleri bir ürün veya deneyim için büyük paralar harcamaya iten nedir? Çok para harcamanın psikolojik nedenlerini bi
  • Kişi neden soğuk görünür? Bunu isteyerek mi yapar? Bu nitelemede bulunmaya bizi ne sürükler? Soğuk görünüm altında yatan nedenler neler?
  • Covid-19 salgını ile birlikte dijital sağlık okuryazarlığının gündeme geldiğini vurgulayan uzmanlar, gerek bilgi algılanmasında gerekse dijital ortaml
  • Randevu Al