DAMGALANMAKTAN KORKUYORLAR

DAMGALANMAKTAN KORKUYORLAR

DHA

Uzmanlar açıkladı: Ruh hastaları damgalanmaktan korktuğu için tedavi olmuyor.

Dünya Ruh Sağlığı Günü dolayısıyla bir açıklama yapan Kayseri Sağlık Müdürü Dr.  Kadir Çetinkara, ruhsal bozukluğu olan kişilerin yarısının tedavi hizmeti alamadığını söyledi.

Çetinkara, "Ruhsal hastalıklar, tedavi edilebilen rahatsızlıklardır. Ancak, ruhsal bozukluğu olan kişiler, toplumda damgalanma korkusu nedeniyle tedavi olmuyor" dedi.

Ruhsal hastalıklara karşı halkın bilinçlendirilmesinin önemli olduğunu belirten Sağlık Müdürü Dr. Kadir Çetinkara, "Kişinin ruh sağlığı bozulmadan koruyucu ve önleyici desteklerin verilmesi çok önemlidir. Ruh sağlığı bozuklukları insanın işlevselliğini, yaratıcılığını, mutluluğunu ve yaşam doyumunu olumsuz yönde etkilemektedir. Ekonomiler de ruhsal sorunlardan dolayı kayıplara uğramaktadır"  diye konuştu.

Dr. Çetinkara, günümüzde ruh sağlığı alanında etkin tedavi yöntemlerinin geliştirildiğini ve birçok hastanın tedavi edilebildiğini belirterek, "Ancak,  ruhsal bozukluğu olan kişilerin yaklaşık yarısı tedavi hizmeti almamaktadır. 
Bunun temel nedeni ise toplumda ruhsal bozukluğu olan kişilerin damgalanma korkusu yaşamasıdır. Ruh sağlığı bozuk olan kişilere sahip çıkılması ve tedavisi konusunda tüm kurum ve kuruluşlara büyük sorumluluklar düşmektedir."

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al