Deprem Travma Psikolojisi

Daha iyi iletişim kurmak için ipuçları

İnsanlar karşısındakini dinlemiyor. İletişim kazalarının birinci nedeni bu. Bazen ikisi de aynı şeyi söylüyor ama dinlemediği için farkına bile varmıyor.

Daha iyi iletişim kurmak için ipuçları

İnsanlar karşısındakini dinlemiyor. İletişim kazalarının birinci nedeni bu. Bazen ikisi de aynı şeyi söylüyor ama dinlemediği için farkına bile varmıyor.

DR. BURNS’ ÜN LİSTESİ iletisimGERÇEK Sürekli haklı olduğunuza, gerçekleri sadece sizin bildiğinize inanırsınız. Haklı olduğunuzu ispatlamak ve karşınızdakini ikna etmek için o kadar çok uğraşırsınız ki, ‘kazanmak’ her şeyden önemli olur. Hatta bazen kazanmak uğruna öyle kanıtlar toplarsınız ki, bir bakmışsınız gerçeklerden uzaklaşmışsınız. Sadece ‘kazanmak’ hedef olduğunda karşınızdakinin ne düşündüğünün, ne hissettiğinin de önemi olmaz. SUÇLAMAK Problemin kaynağının karşınızdaki olduğunu iddia edersiniz. Bazı kişiler başlarına gelen her şey için karşısındakini suçlar. Sürekli suçlanan kişi de ya kendini koruma çabasına girer ya da karşı suçlamaya geçer. Her iki durumda da iletişimin tadı kaçmıştır.3.Defans: Kendi hatanızı, eleştirileri veya ufacık bir yanlış anlamanızı kabul etmez ve sürekli kendinizi korumaya çalışırsınız. KURBAN Karşınızdakinin zulmü ile karşı karşıya gelmiş bir mağdur olduğunuzu iddia edersiniz. Bütün konuşmalarınız, tutumunuz, duygularınız bu yöndedir. AŞAĞILAMA Sert, iğneleyici, veya aşağılayıcı konuşarak karşınızdakini utandırmaya veya küçük düşürmeye çalışırsınız. ETİKETLEME Karşınızdakine etiketler, isimler takarsınız ve onun hiçbir zaman değişmeyeceğini düşünürsünüz: ‘’O tembelin biridir’’, ‘’O görgüsüzdür’’, ‘’O çok hırslıdır’’ gibi. Oysa etiketler sadece maddelere konur, ‘bardak’ ‘masa’ vs. Çünkü bir bardak değişemez, bardak olarak kalır. Oysa insanlar değişir, gelişir, büyür, dönüşür. Etiketler koyduğunuzda onların değişimini algılayamazsınız. İMALI, SARKASTİK KONUŞMA Tutumunuz, bakışlarınız, seçtiğiniz kelimeler, sesiniz tonu ile karşınızdakini küçümsersiniz, alay edersiniz, hor görürsünüz. GÜNAH KEÇİSİ, ŞAMAR OĞLANI Karşınızdakinin hatalı, eksik, yetersiz olduğuna inanır, onu tüm sıkıntılarınız ve sorunlarınız için günah keçisi haline getirirsiniz. KONUYU SAPTIRMA Konuyu sürekli olarak değiştirerek geçmiş mağduriyetleri, talihsizlikleri, haksızlıkları listelersiniz. KARŞI SALDIRI Size yönelen eleştirilere eleştiri ile karşılık verirsiniz. KENDİNİZİ SUÇLAMA Başkalarının sizi eleştirmesinden kaçınmak için çok hatalı, eksik gibi davranırsınız. UMUTSUZLUK Her şeyi denediğinizi ve hiçbir şeyin işe yaramadığını iddia edersiniz. İNKAR Problemin içinde sizin de rolünüzün olduğunu inkar edersiniz veya huzursuz olmadığınıza ısrar edersiniz. YARDIM Karşınızdakini dinlemek yerine sürekli öğüt vererek ‘yardım’ edersiniz. PASİF-AGRESİF TAVIR Hiçbir şey söylemezsiniz ama kapıları çarparsınız. AKIL OKUMA Kimsenin akıl okuma becerisi yoktur ama sık sık karşınızdakinin ne düşündüğünü bildiğinizi düşünür ve ona göre cevap verirsiniz. Aynı şekilde karşınızdakinin de sizin neler düşündüğünüzü, nasıl hissettiğinizi bilmesini beklersiniz. Mahmure.com
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Seçim döneminde medya kullanımını kısıtlamak ruh sağlığı için önemli.
  • Nevrotik bozukluk güvensizlik, kaygı, huzursuzluk, nefret, odaklanamamak, plansızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan bir duygu durum bozukluğudur.
  • Sorumluluk duygusu, insanın hayata adapte olmasını sağlayan bir duygu. Öyle ki henüz bir yaşından itibaren eğitimle çocuğa kazandırılması gereken bir
  • Sağduyu, huzur ve güvenliğin korunmasında önemli!
  • Bireysel kimliğin yitirilmesine yol açan zihinsel ve fiziksel bir sorun: Tükenmişlik Sendromu.
  • Belirsizliği çözmeye çalışmak öfke ve tahammülsüzlüğü arttırır. Belirsizliklerle yaşamayı öğrenelim ve onları kucaklayalım.
  • Randevu Al