Deprem Travma Psikolojisi

DAHA İYİ BİR SİZ İÇİN

 DAHA İYİ BİR SİZ İÇİN

BUGÜN

Kendinizi bedensel, zihinsel ve fiziksel olarak daha iyi hissetmek için yapabileceğiniz basit ama etkili yöntemler var.

 

 
Uzmanlar, bu yöntemlerle bahar yorgunluğundan da kurtulabileceğinizi belirtiyor.

Beden bir bütündür. Yani fizik, ruh ve zihin birbirinden ayrı düşünülemez. Vücudunuzun ihtiyacı olan şeyleri belirleyerek, kendinizi daha dinamik, daha pozitif ve daha sağlıklı hissetmeniz mümkün" diyor   
İç Hastalıkları Uzmanı Nazif Karagözoğlu. Karagözoğlu, özellikle bahar aylarında meydana gelen halsizlik, yorgunluk, uyku hali gibi geçici rahatsızlıkların da önüne geçebilecek sağlıklı önerilerde bulunuyor. İşte o öneriler.

1 -  MUTLAKA D VİTAMİNİ ALIN


Yeterli kalsiyum ve D vitamini almak kemiklerdeki stres yükünü yüzde 20 oranında azaltabilir. Aktif bir kadın, sağlıklı kemikler için günde 1.000 IU D vitamini ve 2.000 miligram kalsiyuma ihtiyaç duyar. Beslenme düzeninizi gözden geçirin, hekiminize desteğe ihtiyacınız olup olamadığını danışın.

2- TRAPEZLERİ ESNETİN

Omuzlar, boyun ve sırtınızın üst kısmında bulunan trapez kasını esnetmek kronik boyun ağrılarını yüzde 80 oranında azaltabilir.

3- KAFA DERİNİZİ KONTROLDEN GEÇİRTİN


Başta bulunan melonomlar vücudun diğer yerlerinde bulunanlardan daha tehlikelidir.Çünkü saçların arasına saklanırlar. Kötü huylu benler ve diğer cilt anormallikleri için de aynı şey geçerlidir, genellikle çok geç fark edilirler. Bu yüzden doktorunuzdan kafa derinizi de kontrol etmesini isteyin.

4 -KAN BASINCINIZI DÜZENLEMEK İÇİN DOĞRU OTURUN

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, boynunuzdaki gerilimin vücudunuzun kan basıncını nasıl düzenlediği üzerinde etkili olabileceğini gösteriyor. Ofiste masa başında otururken, sırtınızı sandalyeyle yaslayın, dizleriniz kalçanızdan hafifçe yukarıda olsun. Sandalyeyi masaya yakın tutmayı unutmayın. Bir de gerildikçe kastığınız omuzlarınızı gevşetin, rahatlayın.

5 - GENETİK MİRASINIZI ES GEÇMEYİN

Anne ve babanızdan, yakınlarınızdan sağlıklarıyla ilgili bilgileri alın. Hangi hastalıkları geçirdiler, kronik rahatsızlıkları var mı ? Belki de bir gün doktorunuzun daha hızlı tanı koymasını sağlayacak bu bilgileri bir kenara not edin.

6- SEBZE - MEYVELER GÜZELLEŞTİRİR


Vitaminler sizi sadece hastalıklara karşı güçlü kılmaz, aynı zamanda güzelleştirebilir de. C vitamini ve Linoleic asit ( birçok sebzede bulunan yağ asidi ) yönünden zengin bir diyet kırışıklıklarınızı azaltabilir, cilt kuruluğu ve incelmesini hafifletebilir.

7-SİVİLCELERE SAVAŞ AÇIN


Genellikle büyük, küçük hepimizin başına gelen bazen de bir türlü kurtulamadığımız sorun;SivilcelerÖ Sivilce bir yağ bezi ünitesi hastalığı olduğu için yağlı ciltlerde, yağlanma olan bölgelerde görülüyor.Bu sevimsiz durumda cilt temizliği, ciltteki yağın uzaklaştırılmasını sağladığı için faydalıdır.Sivilcelerinizi yok etmek için son zamanlarda içerisinde kükürtle birlikte zeytinyağı bulunan Nas Med sabunlar geliştirilmiştir.Zeytinyağı, antiseptik özelliğinden dolayı bakteri ve mantar oluşumunu engelleyebileceği gibi kükürtün irritasyon etkisini de hafifletir.Zeytinyağı ve Kükürt içeren Nas Med sabunlar sadece eczanelerden temin edilebilir. Bu sabunlar dermotolog uzmanlar tarafından önerilmektedir.

8- BAKLİYAT YİYEREK OBEZİTEDEN KORUNUN

Düzenli olarak bakliyat tüketenlerin, diğer kişilere göre ortalama 3 kilogram daha hafif oldukları ortaya çıkmış.Araştırmacılar bunun nedenini, bakliyat yiyenlerin daha fazla diyet lifi almasına karşın daha az yağ, özellikle de daha az doymuş yağ almalarına bağlıyor.Çorbalara, salatalara bir avuç nohut,fasulye,mercimek atarak daha fazla lif ve protein almayı garantileyebilirsiniz.

9-İDRARINIZI TUTMAYIN !

İdrar tutmanın mesaneye verdiği zararların yanında bir de kalbe verdiği zarar var.Journal of the American College of Cardiology'de yayınlanan araştırmaya göre,fazlasıyla dolu bir mesaneyle dolaşmak kalp üzerinde strese yol açarak,risk altında olanların kalp krizine yakalanma olasılığını artırabiliyor.Bu yüzden zamanı gelince ertelemeyin,hemen tuvaletin yolunu tutun.
 
10- KASLARINIZI GÜÇLENDİRİN


Topuklu ayakkabı giymenin her zaman zararlı bir şey olduğundan bahsedilir.Ayak sağlığı açısından düşünüldüğünde doğruluk payı var elbette.Ancak size iyi haberlerimiz var : 6- 6.5 santimetrelik ortalama uzunlukta bir topuklu ayakkabı giymek pelvik taban kasının güçlenmesini sağlıyor. Bu da daha iyi bir cinsel yaşam anlamına geliyor. Topuklu ayakkabıların  seksi bir tarafı olduğunu biliyorduk, artık cinsel yaşamımıza başka katkılar sağladıklarını da öğrendik.

11- DİYET YAPARKEN SAÇLARINIZI KORUYUN

Hızla kilo verdiren, vücudunuzu besinsiz bırakan açlık diyetlerini yapmaktan vazgeçin. Bunlar metabolizmanıza verdiği yıkımın yanı sıra saç sağlığınıza da kötü etki ediyor.Saç dokusu vücudunuzun en hızlı büyüyen dokularından biri.Vücut yeterli besin almadığında ilk zarar gören de onlar.Çünkü böyle bir durumda vücudunuz otomatik olarak hayati organlarınızı daha çok besliyor. 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al