D VİTAMİNİ MS TEN KORUYABİLİR

D VİTAMİNİ MS TEN KORUYABİLİR

REUTERS

Oxford Üniversitesinde Klinik Nöroloji bölümünde görevli profesör George  Ebers, İngiliz Times gazetesine yaptığı açıklamada, hastalığın kökenleriyle hem  genler hem de çevrenin doğrudan bağlantısı olduğu yönünde sağlam kanıt  bulunduğunu savunarak, yaptığı araştırmada, hamilelik sırasında ve çocuklukta D  vitamini eksikliğinin, kişinin küçük yaşta bu hastalığa yakalanma olasılığını  artırabileceğini gösterdiğini söyledi.

Ebers, D vitamini eksikliğiyle bağlantılı, genetik açıdan MS hastalığına  savunmasız olma ihtimalinin nesilden nesile aktarılabileceğini belirterek, bu  olasılığın, hamile kadın ve küçük çocuklara, D vitamini verilmesiyle önemli  ölçüde azaltılabileceğini kaydetti.

George Ebers ve ekibinin araştırmasında, vücudun güneş ışığı alarak  ürettiği D vitamininin, MS'ye yakalanma olasılığını üç katı artırdığı tespit  edilen, belirli bir genetik varyantı etkilediğini gösterdi. Ayrıca D vitamini  eksikliğinin bu varyantı değiştirerek, bağışıklık sisteminin normal işleyişini  engellediği belirtildi.

Haberde, 100 bin kişide MS hastası olanların sayısının bazı ülkelere göre  şöyle sıralandığı kaydedildi:

Kanada'da 240, İskoçya'da 150 ila 200, Norveç'te 110, İngiltere ve  Galler'de 90 ila 110, Avustralya'da 78, İspanya'da 59 ve Brezilya'da 18.

Merkezi sinir sistemini etkileyen MS hastalığı, beynin görme, konuşma,  yürüme gibi fonksiyonlar üzerindeki kontrol kabiliyetini bozuyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al