D Vitamini koronavirüsü engeller mi?

D Vitamini koronavirüsü (coronavirüs COVİD-19) engeller mi? D Vitamini koronavirüste (coronavirüs COVİD-19) etkili mi? D Vitamini eksikliği koronavirüse (coronavirüs COVİD-19) neden olur mu? D vitamini eksikliği hangi hastalıklara neden olur?

D Vitamini koronavirüsü engeller mi?

D Vitamini koronavirüsü (coronavirüs COVİD-19) engeller mi? D Vitamini koronavirüste (coronavirüs COVİD-19) etkili mi? D Vitamini eksikliği koronavirüse  (coronavirüs COVİD-19) neden olur mu?

D vitamini eksikliği hangi hastalıklara neden olur?

Sağlıklı bir D vitamini seviyesine sahip olmak, koronavirüs COVID-19 ile enfekte olursanız yoğun bakım ünitesinden ve ölümden kaçınmanıza yardımcı olabilir mi?

Farklı ülkelerden birkaç araştırmacı grubu, en hasta hastaların genellikle en düşük D vitamini seviyesine sahip olduğunu ve daha yüksek ölüm oranlarına sahip ülkelerin, daha düşük ölüm oranlarına sahip ülkelerden daha fazla sayıda D vitamini eksikliğine sahip olduğunu bulmuştur.

Uzmanlar, sağlıklı D vitamini seviyelerinin, bağışıklık sistemi vücudunuzun kendi hücrelerine ve dokularına aşırı tepki verdiği ve saldıran sitokin fırtınasından kaçınmasına yardımcı olarak koronavirüs COVID-19'lu insanlara hayatta kalma avantajı sağlayabileceğini söylüyor.

İlk araştırmalar D vitamininin koronavirüs COVID-19'u önleyebileceği veya enfeksiyonu hafifletebileceğine dair bilimsel kanıtların bulunmadığını söylüyor.

D vitamininin koronavirüs COVID-19'u önleme veya hafifletmedeki rolünü değerlendirmek için  8 çalışma listelendi.

Bu arada uzmanlar, d vitamini önlem olarak almanın hiçbir zararı olmadığını söylüyor.

Araştırmacılar D Vitamini'ne Nasıl Bakmaya Başladı?

Güneş cildinize çarptığında üretilen D vitamininin kemik sağlığı gibi birçok faydası vardır. Bazı gıdalarda ve takviyelerde de bulunur.

Son çalışmalar arasında D vitamini seviyeleri ile COVID-19'un ne kadar şiddetli olduğu arasında bir bağlantı bulmak:

İngiltere'den araştırmacılar, 20 Avrupa ülkesinde ortalama D vitamini seviyelerini ve koronavirüs  COVID-19 vakalarının sayısını ve ölüm oranlarını değerlendirdi. King's Lynn, İngiltere Kraliçe Elizabeth Hastanesi Vakfı Güven araştırma ve yenilik direktörü MD, PhD çalışma popülasyonu düşük D vitamini kan seviyeleri düşük olan ülkelerde koronavirüs COVID-19 vakaları ve ölümleri daha fazla sayıda, diyor.

Northwestern Üniversitesi'nde araştırmacılar, D vitamini eksikliği olanların % 17'sinin ciddi bir koronavirüs COVID-19 enfeksiyonu geliştireceğini ancak sağlıklı D vitamini seviyelerinin sadece% 14'ünün olacağını tahmin etmek için modelleme kullandılar. D vitamini eksikliği ve C-reaktif proteinler arasındaki potansiyel bir bağlantıya dayanarak D vitamini ve şiddetli koronavirüs COVID-19 arasındaki ilişkiyi veya şiddetli koronavirüs COVID-19 için bir yedek belirteç olan CRP'yi tahmin ettiler.

Louisiana ve Texas araştırmacıları, koronavirüs COVID-19 ile hastaneye yatırılan 20 hastayı değerlendirdi ve yoğun bakım ünitesine kabul edilen hastaların 11'inin D vitamini eksikliği olduğunu, ancak yoğun bakım ünitesine ihtiyaç duymayanların sadece dördünün olduğunu tespit etti.
Endonezyalı araştırmacılar 780 belgelenmiş koronavirüs COVID-19 vakasını değerlendirdi ve ölen hastaların çoğunun D vitamini seviyelerinin normalin altında olduğunu buldu.

İrlandalı araştırmacılar, Avrupa nüfus çalışmalarını ve D vitamini seviyelerini analiz ettiler, D vitamini eksikliği oranı yüksek olan ülkelerin de COVID-19'dan daha yüksek ölüm oranlarına sahip olduğunu bulduk. Bu araştırmacılar hükümetten D vitamini önerilerini yükseltmelerini istedi.

Koronavirüs COVID-19 Öncesi Vitamin D'nin Faydaları Araştırması

D vitamini ve koronavirüs COVID-19 ile ilgili son araştırmalar yeni başlamışken, diğer araştırmalar D vitamini takviyelerinin solunum yolu enfeksiyonu riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini buldu. 1918-1919 grip salgınına bakan araştırmacılar, sağlıklı D vitamini kan seviyesine sahip hastaların ölme olasılığının daha düşük olduğunu bulmuşlardır.

Duarte, CA'da bir kanser merkezi olan City of Hope'daki diyabet immünolojisi bölüm başkanı PhD Bart Roep, D vitamini seviyeleri ile koronavirüs COVID-19'un sitokin fırtınasını birbirine bağlayan araştırma da yeni başlıyor, ancak şaşırtıcı değil. D vitamini, '' müzakereci '' diyor, çünkü "bağışıklık sistemini baskılamıyor, modüle ediyor. D vitamini bağışıklık hücrelerini daha az enflamatuar yapar. "

Araştırmalar, düşük D vitamininin  koronavirüs COVID-19'un ne kadar ciddi olduğunu etkileyebileceğini bulsa da, D vitamini normal seviyelere geri getirilmesinin bir tedavi olarak yardımcı olup olmadığı henüz bilinmemektedir. Ayrıca kimse sağlıklı bir D vitamini seviyesine sahip olmanın virüsü önlemenize yardımcı olacağını kesin olarak söyleyemez.

Güneydoğu Filipinler Üniversitesi'nden bir araştırmacı, COVID-19 teşhisi konan 212 kişinin D vitamini kan seviyelerini değerlendirdi ve D vitamini kan seviyesinin kritik durumda olanlarda en düşük ve daha hafif enfeksiyonu olanlarda en yüksek olduğunu buldu. Makalesinin sonuçları, takviyelerin koronavirüs COVID-19 ile enfekte olan hastaların klinik sonuçlarını muhtemelen iyileştirebileceğidir.

İngiltere araştırmacısı Ilie, "Kemik sağlığı için buna ihtiyacımız olduğunu zaten biliyoruz," diyor. "D vitamini ve koronavirüs COVID-19 hakkında kanıt bekliyorum.

Ancak herkes, D vitamininin koronavirüs COVID-19'un evcilleştirilmesinde yararlı olabileceğini kabul etmemektedir. Kanıta Dayalı Tıp Merkezi'nden araştırmacılar, 1 Mayıs'ta kanıtların ``hızlı bir şekilde gözden geçirilmesini '' yayınladılar ve şu sonuca vardı: '' Koronavirüs COVID-19'a yatkın D vitamini eksikliği ile ilgili herhangi bir kanıt yok.

Araştırmacılar ayrıca, D vitamini açısından düşük olma riski taşıyan bazı gruplar ile yaşlı yetişkinler, renkliler ve kronik hastalıkları olanlar da dahil olmak üzere COVID-19 alma riski yüksek gruplar arasında '' örtüşme '' olduğunu söylüyorlar. kanıtlanmamıştır.

Yakın zamanda yapılan hakemli bir çalışmada, 449'u doğrulanmış koronavirüs COVID-19 ile 348.000'den fazla kişiyi değerlendiren araştırmacılar, D vitamini seviyeleri ile enfeksiyon riski arasında bir bağlantı veya enfeksiyonun gelişmesindeki etnik farklılıkları açıklayabilecek bir bağlantı bulamadılar.

D Vitamini hakkında daha fazla bilgi

Basit bir kan testi, D vitamini seviyenizin sağlıklı veya eksik olup olmadığını tespit edebilir. Kemik sağlığını korumak için mililitre veya üzeri 20 nanogram seviyesi gereklidir; 12'nin altında nanogram / ml eksik olarak adlandırılır.

D vitamini ayrıca hücre büyümesini modüle etmeye ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Bazı araştırmalar, diyabet, yüksek tansiyon ve kan şekeri sorunlarının önlenmesine ve tedavi edilmesine yardımcı olabileceğini öne sürüyor, ancak Ulusal Sağlık Enstitüleri bu araştırmayı kesin değil olarak görüyor.

Sağlıklı bir D vitamini kan seviyesini korumak için Tıp Enstitüsü, 1 yaşın altındaki çocukların günlük 400 uluslararası birim (IU) D vitamini almasını ve 1 ila 70 yaş arası insanların 600 IU almasını önerir. 70 yaşın üzerindeki insanlar günde 800 IU almalıdır.

D vitamini doğal olarak az sayıda gıdada bulunur, ancak başkalarına eklenir ve ek olarak da bulunur. Üç ons pişmiş somon 570 IU'ya, 3 ons gökkuşağı alabalığına 645 sahiptir. Bir bardak% 2 D vitamini takviyeli süt 120'ye sahiptir.

Ancak pandemi sırasında, Harvard Tıp Fakültesi'nde tıp profesörü ve Brigham ve Kadın Hastanesi Önleyici Tıp Bölümü şefi olan DrAn, JoAnn Manson, daha fazlasını almak akıllıca olabilir. "D vitamini için önerilen diyet ödeneği 600-800 IU / günlük, ancak bu süre zarfında 1.000-2.000 IU / günlük D vitamini içeren bir multivitamin veya takviye makul olacaktır."

D vitamini toksisitesi, günde 50.000 ila 60.000 IU'luk dozlarda ortaya çıkabilir. Çok fazla, kusma, halsizlik, sık idrara çıkma ve düzensiz bir kalp atışıyla birlikte kanda kalsiyum birikmesine neden olabilir.

Manson ayrıca Medscape'ye kendisinin ve meslektaşlarının D vitamini takviyelerinin enfekte olma veya enfeksiyonu daha az şiddetli hale getirme riskini azaltıp azaltamayacağını görmek için klinik bir deneme başlatmayı planladıklarını söyledi.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Molnupiravir etken maddeli antiviral Covid-19 ilacının 65 yaş üstü hastalar ve 18 yaş üstü yüksek riskli kişilerde kullanımına başlandı.
  • Pandeminin başında sadece sağlık çalışanlarında görülen uzamış Covid-19 enfeksiyonu yani post Covid-19 enfeksiyonu, şu anda sağlık çalışanı olmayan k
  • Covirgin 2020'den itibaren kelime dağarcığımıza eklenen yeni bir İngilizce kelime. Covirgin “Henüz Covid 19 Bulaşmamış Kişi” anlamına gelir. Covirgin'
  • Pandemi toplumumuzun tüm alanlarını etkilemeye devam ediyor. Türkiye, Omicron varyantı nedeniyle enfeksiyonlardaki hızlı artışın ortasında, yerel olar
  • COVID-19 vakaları her geçen gün artıyor. COVID Testi Pozitif Çıkanlar Ne Yapmalı? COVID için pozitif test yaptıysanız, sonra ne yapacaksınız? Ya da p
  • Uzmanlar, Omicron varyantının diğer koronavirüs varyantlarına benzer semptomlara sahip olduğunu söylüyor. Ateş, öksürük ve nefes darlığı belirtileri a
  • Randevu Al