Covid-19 Beyni Nasıl Etkiliyor

COVID-19'dan ölen insanların beyin dokusu üzerinde bugüne kadar yapılan en kapsamlı moleküler çalışma, beyin dokusunda virüsün moleküler izine rağmen SARS-CoV-2'nin beyinde derin moleküler değişikliklere neden olduğuna dair net kanıtlar sunuyor.

Covid-19  Beyni Nasıl Etkiliyor

Kıdemli yazar Tony Wyss-Coray, Stanford Üniversitesi Nöroloji ve Nöroloji Bilimleri Profesörü Tony Wyss-Coray, "Virüsün beyinde bıraktığı imza, güçlü inflamasyondan ve bozulmuş beyin devrelerinden bahsediyor ve alanın Alzheimer veya diğer nörodejeneratif hastalıklarda gözlemlediği imzalara benziyor." Tıp Fakültesi, Stanford, California, Medscape Medical News'e verdiği demeçte.

Sıkıntı Belirtileri

"SARS-CoV-2 ile enfekte olmuş kişilerin üçte birine kadarının beyin bulanıklığı, hafıza sorunları ve yorgunluk gibi beyin semptomları gösterdiğini biliyoruz ve artan sayıda insanda virüs enfeksiyonundan görünüşte iyileştikten çok sonra bu semptomlara sahip oluyor" dedi.

"Ancak, virüsün bu semptomlara nasıl neden olduğu ve moleküler düzeyde beyin üzerindeki etkileri hakkında çok az bilgimiz var" diye ekledi.

Araştırmacılar, tek hücreli RNA dizilimini kullanarak, COVID-19'dan ölen sekiz hastadan ve başka nedenlerle ölen 14 kontrolden beyin dokusu örneklerini inceledi.

COVID-19'dan ölen hastalardan alınan beyin doku örneklerinde SARS-CoV-2'nin moleküler kanıtı bulunmazken, "Hangi hücre tipini (farklı sinir hücreleri, bağışıklık Wyss-Coray, diğer nedenlerle ölen kontrollerden alınan beyin dokusu örneklerine kıyasla belirgin değişiklikler olduğunu söyledi.

COVID-19 beyinlerindeki değişiklikler, iltihaplanma, anormal sinir hücresi iletişimi ve kronik nörodejenerasyon belirtileri gösterdi.

Araştırmacılar, "Hücre tipleri arasında, COVID-19 rahatsızlıkları kronik beyin bozukluklarındakilerle örtüşüyor ve biliş, şizofreni ve depresyon ile ilişkili genetik varyantlarda bulunuyor" diyor.

Wyss-Coray, "Viral enfeksiyon, vücutta kan-beyin bariyeri boyunca inflamatuar sinyallemeye neden olabilecek inflamatuar yanıtları tetikliyor gibi görünüyor ve bu da beyindeki nöroinflamasyonu 'tökezleyebilir' dedi.

Bulgular, uzun süreli COVID'nin beyin bulanıklığını, yorgunluğunu ve diğer nörolojik ve psikiyatrik semptomlarını açıklamaya yardımcı olabilir.

"Yalnızca COVID-19'dan ölen insanların beyinlerini incelerken, COVID-19'dan kurtulanlarda, özellikle kronik beyin semptomları olanlarda benzer, ancak umarım daha zayıf, iltihaplanma ve kronik nörodejenerasyon belirtileri bulunacağına inanıyoruz." dedi Wyss-Coray.

WEBMD

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Molnupiravir etken maddeli antiviral Covid-19 ilacının 65 yaş üstü hastalar ve 18 yaş üstü yüksek riskli kişilerde kullanımına başlandı.
  • Pandeminin başında sadece sağlık çalışanlarında görülen uzamış Covid-19 enfeksiyonu yani post Covid-19 enfeksiyonu, şu anda sağlık çalışanı olmayan k
  • Covirgin 2020'den itibaren kelime dağarcığımıza eklenen yeni bir İngilizce kelime. Covirgin “Henüz Covid 19 Bulaşmamış Kişi” anlamına gelir. Covirgin'
  • Pandemi toplumumuzun tüm alanlarını etkilemeye devam ediyor. Türkiye, Omicron varyantı nedeniyle enfeksiyonlardaki hızlı artışın ortasında, yerel olar
  • COVID-19 vakaları her geçen gün artıyor. COVID Testi Pozitif Çıkanlar Ne Yapmalı? COVID için pozitif test yaptıysanız, sonra ne yapacaksınız? Ya da p
  • Uzmanlar, Omicron varyantının diğer koronavirüs varyantlarına benzer semptomlara sahip olduğunu söylüyor. Ateş, öksürük ve nefes darlığı belirtileri a
  • Randevu Al