Covid-19 Beyni Nasıl Etkiliyor

COVID-19'dan ölen insanların beyin dokusu üzerinde bugüne kadar yapılan en kapsamlı moleküler çalışma, beyin dokusunda virüsün moleküler izine rağmen SARS-CoV-2'nin beyinde derin moleküler değişikliklere neden olduğuna dair net kanıtlar sunuyor.

Covid-19  Beyni Nasıl Etkiliyor

Kıdemli yazar Tony Wyss-Coray, Stanford Üniversitesi Nöroloji ve Nöroloji Bilimleri Profesörü Tony Wyss-Coray, "Virüsün beyinde bıraktığı imza, güçlü inflamasyondan ve bozulmuş beyin devrelerinden bahsediyor ve alanın Alzheimer veya diğer nörodejeneratif hastalıklarda gözlemlediği imzalara benziyor." Tıp Fakültesi, Stanford, California, Medscape Medical News'e verdiği demeçte.

Sıkıntı Belirtileri

"SARS-CoV-2 ile enfekte olmuş kişilerin üçte birine kadarının beyin bulanıklığı, hafıza sorunları ve yorgunluk gibi beyin semptomları gösterdiğini biliyoruz ve artan sayıda insanda virüs enfeksiyonundan görünüşte iyileştikten çok sonra bu semptomlara sahip oluyor" dedi.

"Ancak, virüsün bu semptomlara nasıl neden olduğu ve moleküler düzeyde beyin üzerindeki etkileri hakkında çok az bilgimiz var" diye ekledi.

Araştırmacılar, tek hücreli RNA dizilimini kullanarak, COVID-19'dan ölen sekiz hastadan ve başka nedenlerle ölen 14 kontrolden beyin dokusu örneklerini inceledi.

COVID-19'dan ölen hastalardan alınan beyin doku örneklerinde SARS-CoV-2'nin moleküler kanıtı bulunmazken, "Hangi hücre tipini (farklı sinir hücreleri, bağışıklık Wyss-Coray, diğer nedenlerle ölen kontrollerden alınan beyin dokusu örneklerine kıyasla belirgin değişiklikler olduğunu söyledi.

COVID-19 beyinlerindeki değişiklikler, iltihaplanma, anormal sinir hücresi iletişimi ve kronik nörodejenerasyon belirtileri gösterdi.

Araştırmacılar, "Hücre tipleri arasında, COVID-19 rahatsızlıkları kronik beyin bozukluklarındakilerle örtüşüyor ve biliş, şizofreni ve depresyon ile ilişkili genetik varyantlarda bulunuyor" diyor.

Wyss-Coray, "Viral enfeksiyon, vücutta kan-beyin bariyeri boyunca inflamatuar sinyallemeye neden olabilecek inflamatuar yanıtları tetikliyor gibi görünüyor ve bu da beyindeki nöroinflamasyonu 'tökezleyebilir' dedi.

Bulgular, uzun süreli COVID'nin beyin bulanıklığını, yorgunluğunu ve diğer nörolojik ve psikiyatrik semptomlarını açıklamaya yardımcı olabilir.

"Yalnızca COVID-19'dan ölen insanların beyinlerini incelerken, COVID-19'dan kurtulanlarda, özellikle kronik beyin semptomları olanlarda benzer, ancak umarım daha zayıf, iltihaplanma ve kronik nörodejenerasyon belirtileri bulunacağına inanıyoruz." dedi Wyss-Coray.

WEBMD

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Kendinizi ve çevrenizdekileri COVID-19'dan korumak için yapabileceğiniz en iyi şey aşı olmaktır. COVID-19 aşıları yalnızca virüsten hastalanma riskini
  • Tırnak yeme alışkanlığı olan ve alışkanlıktan vazgeçemeyen kişiler dikkat! Tırnak yiyenler koronavirüs riski altında. Salgın sürecinde tırnak yemeye d
  • Bu pandeminin ortadan kalkmasını sağlayacak en önemli faktör aşıdır! Biz bu pandemiyi aşıyla ortadan kaldıracağız. Covid-19 geçirenler de mutlaka aşı
  • Yenidoğanlar, Covid-19 riskine karşı nasıl korunmalı? Anne ve bebeğin olabildiğince az insan ile temas etmesi gerekir. Bebek ile anne yatağının aynı o
  • Kurban Bayramı’nın bu yıl Covid-19 pandemisi nedeniyle farklı bir atmosferde geçeceğini belirten uzmanlar, önlemlere uyulmasının bu bayramda daha da ö
  • Randevu Al