ÇÖPÜ DE FARKLI

 ÇÖPÜ DE FARKLI

DHA

Yapılan araştırmada çöplerin gelir seviyesi yüksek ve düşük mahallelerde çok farklı olduğu ortaya çıktı.

 


Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin Çevre ve Orman Bakanlığı genelgesi doğrultusunda, ilçelerde atılan çöplerin türünü belirlemek için yaptığı incelemede, çöplerin gelir seviyesi yüksek ve düşük mahallelerde çok farklı olduğu ortaya çıktı.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Çevre Bakanlığı’ndan 2 yıl önce gönderilen genelge uyarınca 6 ayda bir ilçelerde 4 ayrı noktadaki mahallelerde, çöplerin türünü belirlemek için çalışma yaptı.

Çalışmanın Akyazı İlçesi’ndeki bölümünde, Büyükşehir Belediyesi Çevre Mühendisi Nur Gürdar ile Akyazı Belediyesi’nde görevli Çevre Mühendisi Nalan Böcek, 4 ayrı mahallede temizlik görevlileri ile birlikte çöpleri inceledi. İnceleme sırasında çöplerden çıkan nesneler tek tek not edildi.

Gün boyu süren ayrıştırma incelemesinde kenar mahallelerin çöplerinde bol miktarda kül çıkarken, merkeze yakın mahallelerde ise daha çok markalı ambalaj atıkları çıktığı belirlendi.

Akyazı Belediyesi’nde görevli Çevre Mühendisi Nalan Böcek, Çevre ve Orman Bakanlığı’nın çöp türlerinin belirlenmesine yönelik genelgesi üzerine çalışma yaptıklarını söyledi. Böcek, "4 bölgede yaptığımız çalışmada, gelir seviyesi düşük bölgelerde fazla miktarda kül bulduk.

Gelir seviyesi yüksek olan bölgelerde küllerin az olduğunu gördük. Buralarda çöp türü de çok azdı. Buna karşılık marka ambalajlar daha fazla. Bunları tek tek not ederek rapor hazırladık" diye  konuştu.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al