Çoklu doğumlar önlenebilecek

Üremeyi arttıran bir yöntem şimdi insanlarda uygulamaya hazırlanıyor. Yeni sonuçlar sayesinde çoklu doğumlar önlenebilecek.

Çoklu doğumlar önlenebilecek
Paylaş:

Üremeyi arttıran bir yöntem şimdi insanlarda uygulamaya hazırlanıyor. Yeni sonuçlar sayesinde çoklu doğumlar önlenebilecek.

Haber4Cardiff Üniversitesi’nden İngiliz bilimciler, farelerde üremeyi arttıran bir yöntemi şimdi insanlarda uygulamaya hazırlanıyor: İnsanın yumurta hücresindeki iç süreçleri analiz ederek karakteristik motifleri takip ettiler. En modern görüntüleme yöntemleriyle de döllenme sırasında yumurta hücresinde meydana gelen hareketleri izlediler. Karl Swann ve ekibi, yeni sonuçlar sayesinde çoklu doğumların önlenebilmesini umuyor. Yapay döllenmede yumurta hücreleri laboratuvarda döllenirken, en uygun embriyolar kullanılır. Bunun için de birkaç gün gereklidir ve sonuç her zaman başarılı olmaz. Daha önceleri farelerle gerçekleştirilen diğer araştırmalardan, spermanın yumurta hücresine girişinin, embriyo gelişimini öncelemeye yardımcı olduğu biliniyordu. Şimdi ise aynı türdeki ritmik hareketlerin insanın yumurta hücresinde de meydana geldiğini gösterdik, diyor uzmanlar. Son araştırmada, yapay döllenme işlemi sırasında döllenemeyen bağışçı yumurta hücreleri kullanılmış. Bu hücrelere PLC-Zeta proteini aşılandıktan sonra saatlerce izlenmiş ve bu şekilde yumurta hücresindeki karakteristik hareketler görünür kılınabilmiş. Bu hareketler tam olarak döllenme sırasında meydana gelen biyokimyasal değişimlerle aynı zamanda gerçekleşiyor. Yeni yöntemle en uygun embriyolar seçilerek çoklu hamilelikler önlenebilecek. CUMHURİYET BİLİM TEKNOLOJİ EKİ