Çok Yaygın Olan Cilt Sorunları

Çok Yaygın Olan Cilt Sorunlarınız mı var? Cilt Sorunlarınız mı var? Cildiniz kaşıntılı, garip lekelerle kaplı mı?

 Çok Yaygın Olan Cilt Sorunları

Cilt iltihabı, alerji veya tahriş edici ile temastan kaynaklanabilir. Bu yaygın yetişkin cilt sorunlarından birine ait olduğunuzu, doktorunuza danışın. Bunlar küçüktür, ancak diğerleri daha ciddi bir şeye işaret edebilir.

ZONA

Ağrılı kabarcıklara, zonaya dönüşen yükseltilmiş noktaların döküntüsü cildinizin yanmasına, kaşınmasına, karıncalanmasına veya çok hassas olmasına neden olur. Zona genellikle bagajınızda ve kalçalarınızda görülür, ancak her yerde görünebilir. Bir salgın yaklaşık iki hafta sürer. İyileşirsiniz, ancak ağrı, uyuşma ve kaşıntı aylar, yıllar ve hatta hayatınızın geri kalanında kalabilir. Tedavi cildiniz için kremler, antiviral ilaçlar, steroidler ve hatta antidepresanlar içerir. Komplikasyonları önlemeye yardımcı olmak için erken tedavi edilmesi önemlidir.

Ciltte Kurdeşen Kurdeşen (Ürtiker)

Kurdeşen ağlar gibi görünür ve kaşınabilir, batabilir veya yanabilir. Boyutları değişir ve bazen bir araya gelirler. Nedenleri aşırı sıcaklıkları, strep boğazı gibi enfeksiyonları ve ilaçlara, yiyeceklere ve gıda katkı maddelerine karşı alerjileri içerir. Antihistaminikler ve cilt kremleri yardımcı olabilir.

EGZAMA

Egzama, iltihaplı, kırmızı, kuru ve kaşıntılı cilde neden olan birkaç bulaşıcı olmayan durum için battaniye bir terimdir. Doktorlar egzamaya neyin başladığını bilmiyorlar, ancak stresin, tahriş edici maddelerin (sabunlar gibi), alerjenlerin ve iklimin alevlenmeleri tetikleyebileceğini biliyorlar. Yetişkinlerde, genellikle dirseklerde, ellerde ve cilt kıvrımlarında görülür. Bazı ilaçlar egzama tedavisinde kullanılır. Bazıları cilde yayılır ve diğerleri ağızdan veya atış olarak alınır.

Rosacea

Kolayca yıkama eğilimi, ardından burnunuzda, çenenizde, yanaklarınızda ve alnınızda kızarıklık rosacea olabilir. Görebildiğiniz kan damarları ile zamanla daha kırmızı olabilir. Kalınlaşmış cilt, yumrular ve irin dolu sivilceler olabilir. Hatta gözlerinizi bile etkileyebilir. Ağız yoluyla alınan veya cilde yayılan ilaçlar mevcuttur. Doktorlar kırık kan damarlarını ve kırmızı veya kalınlaşmış cildi lazerlerle tedavi edebilir.

HERPES SİMPLEKS VİRÜSÜ

Herpes simpleks virüsü, ağzınızda veya burnunuzda küçük, ağrılı, sıvı dolu kabarcıklara neden olur. Soğuk yaralar yaklaşık 10 gün sürer ve kişiden kişiye kolayca yayılır. Tetikleyiciler ateş, çok fazla güneş, stres ve dönemler gibi hormonal değişiklikleri içerir. Soğuk yaraları antiviral haplar veya kremlerle tedavi edebilirsiniz. Yaralar irin içeriyorsa, kızarıklık yayılırsa, ateşiniz varsa veya gözleriniz tahriş olursa doktorunuzu arayın. Bunlar reçeteli haplar veya kremler ile tedavi edilebilir.

ZEHİRLİ SARMAŞIK DÖKÜNTÜLERİ

Zehirli sarmaşık, meşe veya sumaktan yağlı kaplama ile temas birçok insanda kızarıklığa neden olur. Bölgede kızarıklık ve şişlik ile başlar ve daha sonra kaşıntılı hale gelir. Kabarcıklar genellikle bitkiye dokunduktan sonra 12 ila 72 saat içinde ortaya çıkar. Bir salgın genellikle 2 haftaya kadar sürer. Tedavi, cilde yayılan veya ağızdan alınan ilacı içerebilir.Kaşıntılı Bitki Döküntülerini Yatıştırır

Reçeteli veya reçetesiz satılan ilaçlar kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Soğuk kompresleri ve yulaf ezmesi banyolarını da deneyin. Doktorunuz şiddetli döküntü için ilaç ve enfeksiyon için antibiyotik reçete edebilir. Doğrudan temastan kaçınmak için bu bitkileri tespit etmeyi öğrenin. Genel olarak, kayalıkların batısında zehirli meşe yetişir; doğusunda zehirli sarmaşık.

AYAKLARDA MANTAR

Bu mantar cilt enfeksiyonu ayaklarınızın soyulmasına, kırmızılaşmasına, kaşınmasına ve yanmasına neden olur. Ayrıca kabarcıklar ve yaralar alabilirsiniz. Sporcunun ayağı bulaşıcıdır ve doğrudan temas yoluyla geçer. Bunu önlemek için, ayakkabıları enfekte bir kişiyle paylaşmayın veya soyunma odaları veya havuzların yakınında çıplak ayakla yürümeyin. Topikal antifungal losyonlarla tedavi edin. Bir doktor daha ciddi vakalar için ilaç reçete edebilir. Tedavi sırasında ayaklarınızı ve ayakkabılarınızın iç kısımlarını temiz ve kuru tutmanız gerekir.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Akne Nedir? Akne Nedenleri Nelerdir? Akne hakkında neler biliniyor? Akne, cilt bakımı, akne ilaçları ve kimyasal veya lazer prosedürleri de dahil olma
  • Sivilce Lekelerine Nasıl Geçer? Sivilce izleri ve sivilce lekelerinden kurtulmak artık sorun değil. İlaçların yanı sıra doğal yöntemlerle de sivilcel
  • Tükettiğiniz her gıdanın cildinizle doğrudan ilişkili olduğuna önem verirseniz siz de daha sağlıklı olabilirsiniz. Çünkü vücudun ihtiyaç duyduğu tüm
  • Vücudu toksik maddelerden arındıran bu besinlere yönelerek doğal yollardan canlı ve pürüzsüz bir cilde kavuşabilirsiniz.
  • Nasıl ki yazın güneşin zararlı ışınları cildimiz için büyük bir tehlike oluşturuyorsa kış da soğuğuyla, rüzgarıyla büyük bir yük. Bu mevsimde cildiniz
  • Randevu Al