Çok stresli bir işim var

İş stresi yaşıyorum. Düzenli olarak psikiyatriste gidiyorum stresli bir işim var o stresi aşmak için. Bana günde yarım ilaç veriyor her gün düzenli kullanıyorum.

Çok stresli bir işim var

SORU Düzenli olarak psikiyatriste gidiyorum stresli bir işim var o stresi aşmak için. Bana günde yarım ilaç veriyor her gün düzenli kullanıyorum. Ama sürekli ilaç içmek beni huzursuz ediyor. Bu ilaçların yan etkileri var mı?

CEVAP Psikiyatride kullanılan ilaçların da tüm ilaçlar gibi yan etkileri görülebilir. Bu yan etkiler ve yan etkilerin şiddeti kişiden kişiye göre değişir. Psikiyatride farklı gruptan ilaçlar kullanılır. Sizin ilacınızın hangi gruptan olduğunu bilmeden herhangi bir şey söylenemez. Psikiyatristinize danışırsanız, yan etkileri konusunda bilgi verecektir.

SORU Benim sorunum nişanlımın sinirine hakim olamaması kendine etrafına zarar vermesi. Korkuyorum evlenince daha da kötü olur şiddetlenir diye.

CEVAP Nişanlınızın bu özelliği bir psikiyatrik bozukluğa bağlı olabileceği gibi, kişilik yapısına da bağlı olabilir. Her iki durumda da yardımcı olunabilmektedir. Aksi halde evlenince de sürmesi sürpriz olmaz. Sizin yapacağınız şey, nişanlınızı bir psikiyatriste götürmek olmalıdır.

SORU Evli ve 2 yaşında kızım var. Benim sorunum eşimle anlaşamıyorum daha doğrusu karşılıklı olarak konuşuyorum ama nafile o beni anlamıyor bende onu hiçbir sorunumuzu konuşarak çözemiyoruz aynı konu tekrar tekrar karşımıza geliyor son noktayı koyamıyoruz. Anlatmayı deniyorum ama anlamıyor ve bu sorun ikimizi de yıpratıyor. Birbirimize küsüyoruz daha doğrusu ben küsüyorum çünkü çözüm olmuyor  çözemiyoruz.

CEVAP Yazdıklarınıza göre, sizin temel sorununuz iletişimsizlik. İletişimde birçok özelliğin yanında empati de önemlidir. Eşinizin kişilik özellikleri ve empati yeteneğiyle sorun çözme yöntemi iletişimsizliği anlamada önemli olabilir. Eşinizin sizden ne beklediğini ve varsa olumsuz gördüğü özelliklerinizi bilmek yararlı olur. Çözüm için bir evlilik terapistine başvurmanız yararlı olur.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Ben çok çekmiş biriyim, ilaç kullanıyorum, çok sabırsızım. Doktor sırası beklerken terk edip gidiyorum, ne önerirsiniz?"
  • Ben çok çabuk sinirlenen bir tipim haksızlığa tahammül edemiyorum. Ne yapabilirim nasıl düzelebilirim?
  • Yatağa yattım az sonra birden aklıma uyursam öleceğim bir daha kalkamayacağım geldi.Ölüm korkusu yaşıyorum. Bir ara uyumamayı bile düşündüm sonra uyud
  • "19 aylık evliyim. Ergenlik dönemim babam yüzünden kötü geçti ve özgüven eksikliği yaşıyorum. "
  • "Ben eşimin beni yan komşuyla aldattığını sanıyorum bana böyle bir şey olmadığını söylese de yaptığı hareketlerden şüphelenip dinlemeye aldım"
  • Randevu Al