'Çok öldür çok tanın’

Oregon’da bir üniversiteyi basıp en az 10 kişiyi öldürülen ‘çılgın’, Nazi hayranı çıktı. Kimliği belirlenen saldırganın internette, “Ne kadar çok öldürürsen o kadar tanınıyorsun” dediği anlaşıldı.

'Çok öldür çok tanın’

ABD’nin Oregon eyaletine bağlı Roseburg kentindeki Umpqua Üniversitesi’nde önceki gün saldırganla beraber en az 10 kişinin öldüğü katliamın failinin kimliği, Chris Harper-Mercer (26) olarak açıklandı.

GÖZ GÖRE GÖRE GELMİŞ

Chris Harper-Mercer’ın, sosyal medyada Nazilere ve İrlanda Cumhuriyetçi Ordusu’na (IRA) hayranlığını paylaştığı ortaya çıktı. İngiliz haber ajansı Reuters’a göre, saldırıdan üç gün önce, 2012’de ABD’de yaşanan Sandy Hook okul katliamına ilişkin bir belgeseli internetteki bir paylaşım sitesine yükleyen Mercer, bu tür birçok katliamla ilgili ‘görüşlerini’ de paylaştı.

Sosyal medyadaki paylaşımlarında, ağustos ayında iki meslektaşını canlı yayında vurarak öldüren gazeteci Vester Flanagan’dan bahseden Mercer, “Biraz kan dökünce, bütün dünya seni tanıyor. Görünüşe bakılırsa ne kadar insan öldürürsen, o kadar sahne ışığı çekiyorsun” ifadelerini kullandı.

‘TANRI’YI GÖRECEKSİNİZ’

Kanlı olaydan yaralı kurtulan öğrencilerden biri de, dehşet anlarını anlattı. Buna göre Mercer, sınıfa girip bir öğretim üyesini vurduktan sonra öğrencilere ‘Hıristiyan olanlar ayağa kalksın’ diye bağırdı. Ayağa kalkanları da, “Tanrı’yı bir saniye içinde göreceksiniz” dedikten sonra vurdu. Yaralı bazı öğrenciler ‘ölü taklidi’ yaparak kurtulurken, Mercer’in en az iki sınıfa girip katliam yaptığı ifade edildi.

‘BÖYLE KATLİAM YAŞAYAN TEK GELİŞMİŞ ÜLKEYİZ’

ABD’deki serbest silah satışlarına yasal düzenleme isteyen ABD Başkanı Barack Obama, olayla ilgili açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Bir kez daha toplu katliam yaşadık. Bu artık rutin haline geldi. Buna karşı hissizleştik. Dünya üzerinde her birkaç ayda bir böyle silahlı katliamlar yaşanan tek gelişmiş ülkeyiz. Başkalarına zarar vermek isteyen birinin eline silah geçirmesi bu kadar kolay olmamalı.”

HÜRRİYETBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: